"Zaopatrywał w dopalacze cały Gdańsk". Matka i syn z zarzutami

Polska
"Zaopatrywał w dopalacze cały Gdańsk". Matka i syn z zarzutami
pomorska.policja.gov.pl

Gdańska prokuratura postawiła w piątek 46-letniej kobiecie i jej 25-letniemu synowi zarzuty związku z handlem dopalaczami, które stwarzały bardzo duże zagrożenie dla życia i zdrowia. Sprzedaż była - zdaniem policji - prowadzona na szeroką skalę od 2014 r.

Jak poinformowała rzecznik prasowa gdańskiej policji Aleksandra Siewert, matce i synowi postawiono w piątek zarzuty "sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób". Podejrzani nie przyznali się do winy. Grozi im kara do 8 lat więzienia. Prokuratura wystąpiła o ich tymczasowe aresztowanie.


- Można powiedzieć, że mężczyzna od 2014 roku zaopatrywał w dopalacze cały Gdańsk. Rozprowadzał je w dyskotekach i wielu innych miejscach, gdzie przebywały młode osoby - wyjaśniła Siewert dodając, że 25-latek zaangażował w przestępczy proceder matkę, która sprzedawała dopalacze przez okno swojego mieszkania.


"Bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia"


Zdaniem funkcjonariuszy sprzedawane przez kobietę i jej syna dopalacze były wyjątkowo niebezpieczne. - Policjanci badali tą sprawę już od około roku. Udało się im zabezpieczyć sprzedawane przez podejrzanych substancje. Zostały on przebadane przez biegłych z zakresu fizykochemii, jaki i innych specjalności. Wszyscy eksperci jednoznacznie stwierdzili, że substancje te stwarzały bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia, że były bardzo niebezpieczne - powiedziała Siewert.


Matka i syn są mieszkańcami Gdańska i zostali zatrzymani w czwartek. W zatrzymaniu mężczyzny brali udział antyterroryści: obawiano się, że mężczyzna może być uzbrojony.


"Granulat do czyszczenia felg"


Równolegle z zatrzymaniami podejrzanych przeprowadzono przeszukania mieszkań i innych lokali użytkowanych przez kobietę i jej syna. Znaleziono m.in. kilkaset opakowań z różnymi substancjami, wagi elektroniczne, dwie sztuki broni i amunicję, ponad 35 tys. zł oraz naklejki z napisami "granulat do czyszczenia felg".


- Funkcjonariusze zabezpieczyli również luksusowy samochód oraz mieszkanie celem ustanowienia przymusowej hipoteki - poinformowała Siewert. Wraz z matką i synem zatrzymano także 22 letnią kobietę. Po przesłuchaniu w charakterze podejrzewanej została jednak zwolniona. - Nie jest wykluczone, że w przyszłości osobie tej zostaną przedstawione zarzuty - podkreśliła Siewert dodając, że w sprawie mogą pojawić się także inni podejrzani.

 

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie