Zamrożono jej tkanki, gdy była dzieckiem. Dzięki temu urodziła zdrowego synka

Technologie
Zamrożono jej tkanki, gdy była dzieckiem. Dzięki temu urodziła zdrowego synka
Pixabay.com

"To nadzieja dla wielu dziewcząt chorujących na nowotwór, choroby krwi i zaburzenia odporności, które w przyszłości chciałyby mieć dziecko" - mówią lekarze. 24-letnia Moaza al Matrooshi od najmłodszych lat chorowała na niedokrwistość. Lekarze zamrozili tkanki jajnika zanim zaczęła dojrzewać. Po latach udało się zrekonstruować układ rozrodczy kobiety, która w efekcie urodziła zdrowe dziecko.

- Nigdy nie sądziliśmy, że to będzie możliwe. Wiedzieliśmy, że można przeszczepić tkankę jajników u starszych kobiet, ale nie sądziliśmy, że tkanka pobrana od dziecka może funkcjonować ponownie - powiedziała Sara Matthews, lekarz z prywatnego szpitala Portland w Londynie.

 

Tkanka zamrożona na lata

 

24-letnia Moaza Al Matrooshi od dziecka chorowała na dziedziczną niedokrwistość. W wieku dziewięciu lat musiała przejść chemioterapię, która mogła uszkodzić jajniki.

 

Przed chemioterapią lekarze usunęli prawy jajnik i zamrozili jego tkanki. Fragmenty narządu przechowywano w temperaturze minus 196 stopni Celsjusza w ciekłym azocie.

 

Od menopauzy do regularnych miesiączek

 

W ciągu trzech miesięcy od ponownego wszczepienia tkanek, cykl miesiączkowy został przywrócony, choć wcześniej młoda kobieta miała objawy menopauzy. Żeby zwiększyć szanse na urodzenie dziecka, zdecydowała się na zabieg in vitro.

 

 

 

Nie pierwszy przypadek, choć szczególny

 

Na świecie już około sześćdziesięciu kobiet urodziło dzieci po podobnym zabiegu. Ten przypadek jest prawdopodobnie pierwszym, gdy pobrano i zamrożono tkanki przed wkroczeniem dziewczynki w okres dojrzewania i pierwszym, gdy zabiegowi poddała się kobieta chora na beta-talasemię - poinformowała profesor Helen Picton z Uniwersytetu w Leeds. W 1999 roku uczelnia przeprowadziła pierwszy zabieg przeszczepu zamrożonych tkanek jajnika.

 

Profesor Picton podaje, że już kilka tysięcy pacjentek zdecydowało się na zabieg z myślą o zajściu w ciążę w przyszłości.

 

BBC

 

mta/hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!