Wzrost sprzedaży Volkswagena. Mimo skandalu z fałszowaniem pomiarów toksyczności spalin

Biznes
Wzrost sprzedaży Volkswagena. Mimo skandalu z fałszowaniem pomiarów toksyczności spalin
Pixabay.com

Sprzedaż koncernu Volkswagen rośnie, mimo skandalu z fałszowaniem pomiarów toksyczności spalin. Jak podaje agencja AP, niemiecki koncern motoryzacyjny sprzedał w listopadzie o 7,9 proc. samochodów więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku. O wynikach zadecydowały Chin.

Światowa sprzedaż aut ze znakiem VW, oraz innych marek koncernu z Wolfsburga, takich jak Audi, Skoda i Seat wyniosła 899 400 sztuk.


Według AP na wyniki listopadowej sprzedaży koncernu wpłynął zwiększony popyt na jego samochody w Chinach. Kraj ten stanowi największy rynek zbytu Volkswagena. O 3,1 proc. wzrosła też sprzedaż firmy w ostatnich 11 miesiącach br. Koncern sprzedał w tym czasie 9,38 mln pojazdów.


"Defeat device"


W następstwie dochodzenia podległej rządowi USA Agencji Ochrony Środowiska (EPA) Volkswagen przyznał się we wrześniu 2015 roku do zainstalowania w łącznie około 11 mln samochodów oprogramowania pomagającego fałszować wyniki pomiarów zawartości tlenków azotu w spalinach silników Diesla.


Oprogramowanie to, znane pod nazwą „defeat device” (urządzenie udaremniające), w celach oszczędnościowych wyłączało system neutralizowania tlenków azotu podczas normalnej eksploatacji samochodu i włączało go po rozpoznaniu, że silnik poddawany jest testom.


Wypłaty odszkodowań


W czerwcu koncern z Wolfsburga zgodził się zapłacić w sumie ok. 15 mld dolarów za zakończenie przez amerykańskie władze federalne i władze 44 stanów postępowania i wypłacić odszkodowania właścicielom 475 tys. samochodów proponując im rekompensatę i naprawę albo odkupienie pojazdów. Kwota ta wzrosła do 16,5 mld dolarów w rezultacie dalszych porozumień z amerykańskimi adwokatami i poszkodowanymi dilerami samochodowymi.


Niemiecki koncern znalazł się w ten sposób w centrum największego skandalu, jaki dotknął w ostatnich latach globalną branżę motoryzacyjną.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie