UE nie wprowadzi nowych sankcji wobec Rosji za wsparcie Asada

Świat
UE nie wprowadzi nowych sankcji wobec Rosji za wsparcie Asada
PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Przywódcy państw UE nie dyskutowali w czwartek na szczycie w Brukseli o wprowadzeniu nowych sankcji wobec Rosji za wsparcie syryjskiego reżimu Baszara el-Asada - poinformował szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

Jednym z tematów szczytu była sytuacja ludności cywilnej w Aleppo po zajęciu większości miasta przez wspierane przez Rosję siły reżimu. W październiku UE zagroziła Rosji, że rozważy "wszystkie możliwe opcje", jeśli nie ustaną bombardowania Aleppo. Według Tuska w czwartek przywódcy "byli bardziej radykalni niż kilka miesięcy temu".  - Ale nie dyskutowaliśmy o nowych sankcjach - powiedział.

 

Przyznał, że UE nie jest dość skuteczna w sprawie Syrii.  - W obliczu brutalności syryjskiego reżimu i tych, którzy go wspierają, szczególnie Rosji i Iranu, nie jesteśmy tak skuteczni, jak chcielibyśmy być. Ale nie jesteśmy obojętni na cierpienia ludzi - powiedział.

 

"Wywieramy presję"


 - Wywieramy presję na innych globalnych aktorów, którzy są obecni w Syrii i wykorzystujemy wszystkie kanały dyplomatyczne. Cel jest jasny: natychmiastowe otwarcie korytarzy humanitarnych, by pomoc dotarła do Aleppo i aby można było ewakuować cywilów pod nadzorem międzynarodowym - podkreślił szef RE.

 

- Należy zapewnić pełen i niezakłócony dostęp całego personelu medycznego i pracowników humanitarnych. Ochrona cywilów jest absolutnym priorytetem - dodał Tusk.

 

Jak mówił, UE jest największym dostarczycielem pomocy humanitarnej dla mieszkańców Syrii i na tym się koncentruje.  - Wiem, że są inni, bardziej skuteczni w sprawie Syrii, "lecz niestety nie  w udzielaniu pomocy humanitarnej, tylko w bombardowaniach - czyniąc aluzję do zaangażowania Rosji i Iranu po stronie Asada.

 

"Unia nie jest powodem tej tragedii w Aleppo i innych częściach Syrii"

 

 - Nie jest możliwe zatrzymanie tego konfliktu siłą. UE nie ma intencji ani zdolności, by wykorzystać tego rodzaju środki czy metody. Ale przestańcie winić UE, bo Unia nie jest powodem tej tragedii w Aleppo i innych częściach Syrii – podkreślił szef Rady Europejskiej.

 

Tusk poinformował, że w zasadzie bez dyskusji przyjęto decyzję o przedłużeniu o kolejne pół roku sankcji gospodarczych na Rosję za zaangażowanie w konflikt na wschodzie Ukrainy. Jak powiedział, niektóre kraje wolałby przedłużenia tych restrykcji o 12 miesięcy, a nie o sześć. Za wydłużeniem sankcji o rok była m.in. Polska.

 

- Od początku było jasne, że to co było możliwe, to utrzymanie aktualnego formatu, czyli przedłużenie sankcji o sześć miesięcy - powiedział.

 

Według Tuska na razie za wcześnie jest, by ocenić w sposób odpowiedzialny, jaka będzie polityka nowej administracji prezydenckiej w USA wobec Rosji.  - Mamy pewne sygnały, ale to na razie proces przygotowawczy. Musimy poczekać na formalną deklarację nowego prezydenta Donalda Trumpa - dodał.

 

Uspokajanie Holendrów ws. stowarzyszenia Ukrainy

 

W czwartek przywódcy państw UE przyjęli też deklarację w sprawie umowy stowarzyszeniowej UE-Ukrainy, aby umożliwić Holandii ratyfikację tego porozumienia. "Ta decyzja odzwierciedla wszystkie obawy, wyrażone przez Holendrów w tegorocznym referendum. Ratyfikacja umowy stowarzyszeniowej jest ważna nie tylko dla Ukrainy, ale też dla geopolitycznej pozycji i wiarygodności UE" - powiedział Tusk.

 

Holandia jako jedyne państwo UE nie ratyfikowała dotąd umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina, bo w kwietniu w niewiążącym referendum dwie trzecie głosujących wypowiedziało się przeciwko ratyfikacji. Deklaracja unijnych przywódców, wyjaśniająca, czym jest umowa, ma pozwolić rządowi w Hadze wybrnąć z sytuacji, nie ignorując przy tym obaw obywateli.

 

Tematem szczytu była także wspólna polityka obrony i bezpieczeństwa UE oraz wzmocnienie współpracy z NATO. - Zobowiązaliśmy się do wzmocnienia współpracy i przeznaczenia większych środków na bezpieczeństwo i obronę - powiedział Tusk.

 

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker poinformował, że przywódcy państw UE poparli przedstawiony przez KE plan wzmocnienia europejskiego sektora obronnego, który zakłada m.in. utworzenie Europejskiego Funduszu Obrony na badania i innowacje w tym sektorze oraz wspieranie ewentualnych wspólnych zakupów sprzętu wojskowego.

 

PAP, polsatnews.pl

 

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie