RPO: dziennikarze stoją na straży dostępu do informacji
- Konstytucja gwarantuje prawo dostępu do informacji publicznej, a dziennikarze stoją na straży dostępu do informacji. To fundament demokracji, aby dziennikarze mogli wykonywać swoją służbę na rzecz społeczeństwa - powiedział Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich. Jak podkreślił, nie chodzi o przywilej czy szczególne uprawnienie dziennikarzy, ale o służbę społeczeństwu.
Bodnar skrytykował projekt planowanych zmian zasad pracy mediów w Sejmie za dwa tygodnie, od 1 stycznia 2017 roku.
Po zmianach, które zamierza wprowadzić kancelaria Sejmu, w parlamencie w budynku F, poza głównym gmachem, powstanie Centrum Medialne. Powołani też będą tylko dwaj stali korespondenci parlamentarni na każdą redakcję. To tylko niektóre ze zmian w organizacji pracy przedstawicieli mediów w Sejmie. Według dziennikarzy oznacza to dla nich znaczne ograniczenia.
Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił uwagę, że to prawo mówi także "o prawie wstępu na posiedzenia kolegialnych organów władzy publicznej pochodzących z powszechnych wyborów z możliwością rejestracji dźwięku i obrazu".
Społeczeństwo z dostępem do informacji
- Ten przepis ma szczególny związek z gwarancjami dotyczącymi wolności słowa oraz z zadaniami, jakie wykonują dziennikarze. Dziennikarze stoją na straży dostępu obywateli do informacji - powiedział. Dodał, że wiąże się to z obowiązkiem "informowania o tym, co się dzieje, jakie zdarzenia mają miejsce w przestrzeni publicznej, jakie decyzje podejmują osoby nas reprezentujące".
- Tu nie chodzi o przywilej dla dziennikarzy, jakieś szczególne uprawnienia jeśli chodzi o korzystanie z wolności słowa, ale chodzi o służbę społeczeństwu w sensie informowania o tym, co się w parlamencie dzieje - powiedział RPO.
"Media muszą sprawdzać, weryfikować"
Dodał, że prawo do informacji nie może być tylko i wyłącznie sprowadzane do informowania, czy odtwarzania tego, co się dzieje na posiedzeniu czy obradach Sejmu. Ale także - podkreślił - jest to możliwość pozyskiwania dodatkowych informacji, konsultowania i weryfikowania różnego rodzaju stanowisk.
- To oczywiście obejmuje także dostęp do posiedzeń komisji sejmowych, senackich, czyli wszystkich organów pomocniczych działających w ramach parlamentu - powiedział RPO.
Polsat News
Czytaj więcej