Przed świętami możliwe niewielkie podwyżki cen paliw

Biznes
Przed świętami możliwe niewielkie podwyżki cen paliw
Polsat News

W przedświątecznym tygodniu sytuacja na stacjach paliw powinna się ustabilizować. Podwyżki - o ile będą - nie powinny być wyższe niż 3 - 5 groszy na litrze. Autogaz może wręcz stanieć - przewidują analitycy.

- Już w tym tygodniu podwyżki wyraźnie wyhamowały, a na części stacji ceny lekko spadły. Średnio benzyny i olej napędowy podrożały o około 4-5 groszy na litrze i tym samym wzrosły do najwyższego poziomu w tym roku. Z kolei po raz pierwszy po 5 tygodniach spadły ceny autogazu, o 2 grosze na litrze i tu bardzo prawdopodobna jest kontynuacja spadków - napisali w tygodniowym komentarzu analitycy BM Reflex.


Z danych jakie zebrał Reflex wynika, że w mijającym tygodniu najniższe ceny benzyny bezołowiowej 95 i oleju napędowego były w województwie dolnośląskim i tu za litr bezołowiowej 95 i diesla płacimy odpowiednio po 4,61 zł i 4,53 zł. Najwyższe ceny były w województwie opolskim, podlaskim i zachodniopomorskim - tu litr Pb 95 kosztuje średnio 4,77-4,82 zł, a diesla 4,62-4,67 zł. Najmniej za litr autogazu płacimy w województwie łódzkim - 2,24 zł, podczas gdy w województwie opolskim litr autogazu kosztuje najwięcej, bo średnio 2,36 zł.


"Ropa już nieco tanieje"


Eksperci e-petrolu są zgodni, że nawet jeśli dojdzie do podwyżek, to nie będą one "trudne do udźwignięcia". - Ruch w górę może mieć skalę kilku groszy na litrze, a w przypadku autogazu jest zupełnie możliwe, że ceny ulegną nawet obniżeniu - napisali w piątkowym komentarzu.


Jak zauważyli, ostatnie dni - a więc z powodu decyzji OPEC i krajów z nim współpracujących, o ograniczeniu produkcji - wyraźnie pomagały ropie, czego skutkiem jest także ruch na naszych stacjach. - W tej chwili jednak spodziewamy się kontynuacji ruchu w górę, jednak należy pamiętać, że ropa już nieco tanieje, a to z pewnością ograniczać może skalę ewentualnych wzrostów - przewidują.


Ograniczenie wydobycia


Odbywające się w ubiegłą sobotę spotkanie przedstawicieli OPEC i producentów spoza kartelu, które zakończyło się porozumieniem w sprawie dołączenia Rosji i innych niezależnych dostawców do wspólnej akcji ograniczenia wydobycia, przyniosło wzrost cen surowca. W trakcie poniedziałkowej sesji na giełdzie naftowej w Londynie baryłka ropy Brent znalazła się na najwyższym w tym roku poziomie. Kupujący płacili za nią nawet 57,89 dol. Kolejne dni przyniosły jednak spadkowe odreagowanie, w efekcie którego notowania ropy Brent w piątek przed południem wahają się w rejonie 54 dolarów.


Według oceny e-petrolu od 19 do 25 grudnia benzyna 98-oktanowa powinna kosztować 4,97-5,08 zł za litr, a w przypadku benzyny Pb95 - 4,67-4,77 zł za litr. Diesel - 4,57-4,68 zł za litr.


- W przypadku gazu płynnego spodziewać się natomiast można spadków - przewidujemy, że znajdzie się on w przedziale 2,23-2,31 zł za litr - ocenili analitycy e-petrolu.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie