Ponad 50 proc. Ukraińców uważa Rosjan za bratni naród

Świat
Ponad 50 proc. Ukraińców uważa Rosjan za bratni naród
Flickr/Jennifer Boyer/CC BY 2.0

Mimo dokonanej przez Rosję aneksji Krymu i konfliktu w Donbasie ponad połowa Ukraińców wciąż uważa Rosjan za bratni naród - wskazują wyniki opublikowanego w piątek sondażu. Przeprowadził go kijowski ośrodek analityczny Centrum Razumkowa.

Zdanie, że Rosjanie są dla Ukraińców bratnim narodem, podziela 51,1 proc. respondentów. Przeciwne stanowisko zajęło 33,8 proc. badanych, a pozostali nie mieli na ten temat opinii. W 2014 roku tych, którzy traktują Rosjan jako bratni naród, było 62 proc. Odmiennego zdania było wtedy 28 proc.


Na zachodzie Ukrainy Rosjanie są narodem bratnim dla 28 proc. respondentów; 61,8 proc. uważa, że tak nie jest. W obwodach centralnych 41,2 proc. było za tym stwierdzeniem, a 36,1 proc. przeciw. Na południu odpowiednio: 60,5 i 14,9 proc, a na wschodzie - 87,1 i 6,5 proc. W Donbasie, gdzie trwa konflikt z prorosyjskimi separatystami, Rosjan za bratni naród uznało 54,9 proc. badanych, 36 proc. miało odmienną opinię.


Jeden czy dwa narody


Centrum Razumkowa pytało także respondentów, czy uważają, że Ukraińcy i Rosjanie to jeden czy dwa oddzielne narody.


85,3 proc. mieszkańców zachodniej Ukrainy uznało, że są to dwa różne narody, a 9,5 proc, że jest to jeden naród. W centrum kraju 16,8 proc. sądzi, że to jeden naród, a 67,2 proc. myśli, że tak nie jest. Na południu "za" jednym narodem było 39,1 proc, a przeciw 45,1 proc. Na wschodzie odpowiednio: 45,3 i 46/6 proc. W Donbasie - 34,2 i 57,9 proc.


Badanie przeprowadzono w listopadzie we wszystkich regionach Ukrainy z wyjątkiem zajętego przez Rosję Krymu oraz opanowanych przez separatystów terenów obwodów donieckiego i Ługańskiego.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie