Miał podrabiać dokumenty. Prawie 200 zarzutów dla wójta Gietrzwałdu

Polska
Miał podrabiać dokumenty. Prawie 200 zarzutów dla wójta Gietrzwałdu
Polsat News

Blisko 200 zarzutów dotyczących niedopełnienia obowiązków polegających na podrabianiu projektów decyzji administracyjnych postawiła prokuratura wójtowi Gietrzwałdu Marcinowi S. Podejrzany miał podrabiać dokumenty jako urzędnik, zanim został wójtem - poinformowała prokuratura.

Jak poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Olsztynie Krzysztof Stodolny zarzuty dotyczą czasu, gdy Marcin S. pracował w urzędzie gminy w Gietrzwałdzie jako urzędnik w referacie planowania przestrzennego, czyli od maja 2011 do maja 2014 roku. W ostatnich wyborach samorządowych został wybrany na wójta gminy Gietrzwałd.


Według śledczych sprawa dotyczy procedury ubiegania się o tak zwane warunki zabudowy, czyli wydawania decyzji administracyjnej, umożliwiającej budowę domów.


Nie występował do urbanisty o decyzje


Taki wniosek kierują do urzędu gminy właściciele nieruchomości lub osoby zainteresowane przyszłą inwestycją na wybranym przez siebie gruncie. Według śledczych podejrzany zamiast wystąpić do uprawnionego urbanisty o wydanie tak zwanego projektu decyzji, sam ten dokument podrabiał, czyli wykonywał go bez udziału urbanisty, lub przerabiał uzyskany od urbanisty dokument poprzez dokserowywanie na tym dokumencie pieczątki i podpisu urbanisty.


Tak przygotowane dokumenty, urzędnik przekazywał najpierw do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska a następnie przy braku sprzeciwu tej instytucji, do podpisu wójtowi gminy, a ten wydawał decyzję administracyjną.


196 zarzutów


W sierpniu 2014 roku, śledczy wszczęli dochodzenie dotyczące przekroczenia przez urzędnika uprawnień, prokuratura początkowo postawiła wójtowi osiem zarzutów, a następnie prokurator na dalszym etapie postępowania, po analizie twardych dysków w urzędzie gminy, wytypował dokumenty sporządzone przez podejrzanego i postanowił o postawieniu w sumie 196 zarzutów. Zostały one przedstawione wójtowi w tym tygodniu. Jak podkreślił prokurator Stodolny, podejrzany nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień.


Jak dodał prokurator, jeden z blisko 200 zarzutów jest szerszy i poważniejszej wagi, gdyż dotyczy przekroczenia przez S. uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i osobistej. Według śledczych chodzi o to, że urzędnik podrobił projekt decyzji o warunkach zabudowy na jednej z działek, a następnie ją kupił.


Mówił, że jest niewinny


Jak powiedział prokurator Krzysztof Stodolny postępowanie przygotowawcze zostanie zakończone wysłaniem aktu oskarżenia do sądu prawdopodobnie w grudniu. Wójtowi za czyn dotyczący przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej grozi kara do 10 lat więzienia, za pozostałe do 5 lat pozbawienia wolności.


Z wójtem Marcinem S. nie udało się skontaktować. Wcześniej mówił w rozmowie z dziennikarzami lokalnej prasy, że jest niewinny.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie