Drugi dzień wizyty prezydenta Rosji w Japonii. Putin znowu spóźniony

Świat
Drugi dzień wizyty prezydenta Rosji w Japonii. Putin znowu spóźniony
PAP/EPA/ALEXANDER ZEMLIANICHENKO/

Drugi dzień wizyty prezydenta Władimira Putina w Japonii rozpoczął się, tradycyjnie, od jego spóźnienia na rozmowy z premierem Shinzo Abe w Tokio. Samolot rosyjskiego przywódcy, który miał go przetransportować z Yamaguchi do stolicy, okazał się niesprawny.

 Przywódcy Japonii i Rosji rozmawiali w czwartek w rodzimej prefekturze premiera Japonii w Yamaguchi na południowym zachodzie kraju. Rozmowy, które trwały około trzech godzin, obejmowały możliwość wspólnych działań gospodarczych na spornych wyspach, a także kwestię ułatwienia dawnym japońskim mieszkańcom odwiedzania Kuryli.

 

Spotkanie obu przywódców w czwartek rozpoczęło się z ponad dwugodzinnym opóźnieniem ze względu na spóźniony przylot Putina. Prezydent Rosji jest znany z tego, że zjawia się niepunktualnie na umówionych spotkaniach. M.in. w ub. roku papież Franciszek czekał na niego w Watykanie godzinę i dwadzieścia minut.

 

Spór o Wyspy Kurylskie

 

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział po ich zakończeniu, że Putin i Abe poruszyli w czwartkowej rozmowie szereg tematów, w tym sytuację w Syrii i na Ukrainie, oraz spór wokół Kuryli.

 

Jak podaje agencja Associated Press, premier Abe przyniósł ze sobą na spotkanie z Putinem listy dawnych mieszkańców Wysp Kurylskich. Jeden z nich był napisany po rosyjsku. Abe wręczył go rosyjskiemu przywódcy do przeczytania.

 

Rozmowy w pierwszym dniu wizyty koncentrowały się głównie wokół spraw gospodarczych oraz inwestycji japońskich - pisze agencja TASS, która szeroko cytuje wypowiedź Kiriłła Dmitriewa, szefa Rosyjskiego Funduszu Inwestycji Bezpośrednich (RFPI).

 

Wspólny fundusz inwestycyjny

 

Zapowiedział on powołanie do życia rosyjsko-japońskiego funduszu inwestycyjnego z kapitałem 1 mld dolarów USA. - Chociaż RFPI nie dysponuje pakietem kontrolnym w tym funduszu, zdecydowani jesteśmy zapewnić połowę wkładu z naszej strony - wskazał.

 

W planach funduszu znalazło się 20 wspólnych projektów takich, jak poprawa infrastruktury portowej w azjatyckiej części Rosji, wspólne projekty badawcze dot. eksploatacji surowców energetycznych w obszarze przylegającym do Arktyki, otwarcie stałego połączenia kolejowego łączącego Rosję z Japonią, które przewiduje m.in. stworzenie infrastruktury umożliwiającej regularne kursy pociągów z Rosji kontynentalnej na Sachalin itp.

 

Pięć projektów zostanie zrealizowanych już w najbliższym półroczu - podkreślił Dmitriew.

 

Raczej bez przełomu

 

Obserwatorzy nie oczekują po dwudniowej wizycie Putina w Japonii znaczącego przełomu we wzajemnych stosunkach, w tym w sprawie Kuryli. Rosyjska obecność na tych wyspach, gdzie mieszka ok. 19 tys. ludzi, to sprawa drażliwa dla Japonii, która uważa, że ma prawa do archipelagu należącego do niej przez wieki.

 

Rosja nazywa sporne wyspy Kurylami Południowymi, a Japonia - Terytoriami Północnymi. ZSRR zajął je w 1945 roku, przyłączywszy się do wojny z Japonią. W latach 1947-49 autochtoniczna ludność czterech wysp została wygnana i przesiedlona do Japonii.

 

Od września br. trwały konsultacje rosyjsko-japońskie w sprawie intensyfikacji kontaktów międzypaństwowych na najwyższym szczeblu, głównie w celu uregulowania spornych kwestii. Putin oznajmił  we wrześniu, że rozwiązanie sporów między Rosją i Japonią powinno być takie, "aby żadna ze stron nie czuła się przegrana".

 

PAP, polsatnews.pl

 

 

 

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie