Biznesmen Tomasz G. z zarzutami. Miał wręczać korzyści majątkowe

Polska
Biznesmen Tomasz G. z zarzutami. Miał wręczać korzyści majątkowe
Polsat News

Biznesmen Tomasz G., zatrzymany we wtorek w Krakowie, podejrzany jest o wręczenie korzyści majątkowych dwóm osobom; chodzi o sprawę, w której zatrzymano m.in. byłego senatora Józefa Piniora. Przesłuchanie Tomasza G. i przedstawienie mu zarzutów ma się odbyć w przyszłym tygodniu w Poznaniu.

CBA zatrzymało byłego senatora i dziesięć innych osób 29 listopada. Wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty popełnienia przestępstw o charakterze korupcyjnym. Ujęty 13 grudnia w Krakowie Tomasz G. jest dwunastą osobą zatrzymaną w tej sprawie.


Jak poinformował w piątek naczelnik wydziału zamiejscowego PK w Poznaniu Piotr Baczyński, Tomasz G. "posiada status osoby podejrzanej w śledztwie wielkopolskiego wydziału zamiejscowego PK" i sformułowano wobec niego zarzuty "dotyczące dwóch czynów o charakterze korupcyjnym polegających na wręczeniu korzyści majątkowych dwóm osobom".


Do zatrzymania biznesmena doszło we wtorek w godzinach wieczornych w Krakowie. W akcji brali udział funkcjonariusze policji oraz Centralnego Biura Antykorupcyjnego.


Pomoc w otwarciu galerii handlowej


- Zatrzymano go na podstawie listu gończego dotyczącego wykonania warunkowo zawieszonej kary dwóch lat pozbawienia wolności, którą orzekł Sąd Rejonowy - podał prok. Baczyński.


Jak zaznaczył, ze względów techniczno-organizacyjnych czynności z udziałem podejrzanego zostaną przeprowadzone najwcześniej w przyszłym tygodniu. Wtedy także zostanie podjęta decyzja o ewentualnym skierowaniu do sądu wniosku o zastosowanie środków zapobiegawczych.


Według lokalnych mediów, Tomasz G. w zamian za wpłaty na konto Józefa Piniora, miał liczyć na pomoc dotyczącą otwarcia galerii handlowej w Jeleniej Górze.


Pinior zapewnia o niewinności


Józef Pinior jest podejrzany o przyjęcie wiosną zeszłego roku 40 tys. zł za załatwienie w instytucjach państwowych i samorządowych korzystnego rozstrzygnięcia spraw biznesmena inwestującego na Dolnym Śląsku. Śledczy zarzucają mu także przyjęcie 6 tys. zł za podjęcie się załatwienia koncesji na wydobywanie kopalin oraz powoływanie się na wpływy w instytucjach państwowych i samorządowych.


1 grudnia Sąd Rejonowy Poznań-Stare Miasto nie uwzględnił wniosków prokuratury ws. aresztów dla byłego senatora, jego asystenta Jarosława Wardęgi i biznesmena Krystiana S. Nie zastosował też wobec nich żadnych innych środków zapobiegawczych. Pinior po wyjściu z sali sądowej zapewniał o swej niewinności. Rzecznik Sądu Okręgowego w Poznaniu, informując o podstawach decyzji SR, podkreślił, że w ocenie sądu brak było przesłanek do stosowania tymczasowego aresztowania.


Od decyzji sądu odwołała się prokuratura. Termin rozpatrzenia zażalenia prokuratury pierwotnie wyznaczono na 11 stycznia. W czwartek rzeczniczka Sądu Okręgowego w Poznaniu poinformowała o zmianie tej daty, i wyznaczeniu nowego terminu posiedzenia na 20 grudnia.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie