Ślady materiałów wybuchowych na ofiarach katastrofy samolotu EgyptAir

Świat
Ślady materiałów wybuchowych na ofiarach katastrofy samolotu EgyptAir
Flickr/allen watkin/
Zdjęcie ilustracyjne.

Ślady materiałów wybuchowych wykryto na ciałach ofiar katastrofy samolotu linii EgyptAir z Paryża do Kairu, w której w maju zginęło 66 osób - poinformowało w czwartek egipskie ministerstwo lotnictwa cywilnego. Wcześniej ustalono, że na pokładzie wybuchł pożar.

Komisja prowadząca śledztwo przekazała te ustalenia prokuraturze - podało ministerstwo w komunikacie. Sprecyzowano, że zgodnie z egipskim prawem sprawa trafia do prokuratury, gdy w toku śledztwa w sprawie przyczyn katastrofy pojawi się podejrzenie, że doszło do przestępstwa.

 

Terroryści milczą

 

Żadna organizacja terrorystyczna nie przyznała się do przeprowadzenia zamachu.

 

Zapisy z rejestratora rozmów z kokpitu samolotu, który runął do Morza Śródziemnego, wskazują, że tuż przed katastrofą na pokładzie maszyny doszło do próby ugaszenia ognia. Nagrania są zgodne z danymi uzyskanymi z innych rejestratorów samolotu, które wskazywały na obecność dymu w toalecie i przedziale elektroniki.

 

Nieczytelne czarne skrzynki

 

19 maja odbywający regularny rejs z Paryża do Kairu Airbus A320 linii lotniczych EgyptAir zniknął z ekranów radarowych nad Morzem Śródziemnym krótko po wejściu w strefę podległą egipskiej kontroli lotów. Na pokładzie znajdowało się 66 osób. Wszystkie zginęły.

 

Obie czarne skrzynki zostały wydobyte z morza w połowie czerwca. Okazało się jednak, że ich karty pamięci są całkowicie nieczytelne. Z tej racji władze w Kairze zwróciły się o pomoc do specjalistów francuskich, którzy weszli w skład komisji ds. zbadania przyczyn katastrofy, gdyż to w tym kraju wyprodukowano samolot, który uległ wypadkowi. Ponadto z Francji pochodziła druga pod względem liczebności, po Egipcie, grupa pasażerów samolotu (15 osób).

 

PAP

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie