"Przekazuję na cele społeczne". Kidawa-Błońska o premii

Polska
"Przekazuję na cele społeczne". Kidawa-Błońska o premii
Polsat News

Wicemarszałkowie Sejmu dostali od marszałka Marka Kuchcińskiego po 13 tys. zł premii. Według Małgorzaty Kidawy-Błońskiej (PO) przyznawanie nagród pieniężnych w tym momencie jest niewłaściwe. Jak stwierdziła w rozmowie z Polsat News, otrzymane w ten sposób pieniądze przekazała na cele społeczne. Wcześniej o zwrocie premii "na rzecz podatników" poinformował Stanisław Tyszka z Kukiz'15.

- Nie wiem za co jest (premia - red.), nie dostałam uzasadnienia. O tym, że ją otrzymałam dowiedziałam się z gazety - przyznaje Kidawa-Błońska.

 

- Marszałek ma prawo mi nagrodę dać, a ja mam prawo zrobić z nią co uważam za słuszne i przekazuję ja na cele społeczne - powiedziała wicemarszałek.

 

Kidawa-Błońska wyraziła opinię, że "w tym momencie przyznawanie nagród wicemarszałkom nie jest na miejscu".

 

Przelew "na rzecz podatników"

 

Swoją premię oddał już wicemarszałek Stanisław Tyszka (Kukiz'15). Powiedział, że po otrzymaniu przelewu z Kancelarii Sejmu wykonał przelew zwrotny "na rzecz polskich podatników".

 

- Skontaktowałem się z marszałkiem Kuchcińskim, podziękowałem mu, ale powiedziałem, że nie mogę przyjąć tej nagrody - przyznał Tyszka.

 

Joachim Brudziński, wicemarszałek z ramienia PiS,  pytany o gest posła Kukiz'15 powiedział: - W przeciwieństwie do wicemarszałka Tyszki staram się kierować ewangeliczną zasadą, mniej widowiskową, mniej atrakcyjną marketingowo, która głosi, że jak twoja lewa ręka daje, to prawa o tym nie wie, aby nie być jak obłudnicy, czy faryzeusze, którzy idą i trąbią jacy są hojni i szczodrobliwi.

 

"Intensywny okres prac"

 

Biuro Prasowe Kancelarii Sejmu w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej izby podkreśliło, że możliwość przyznawania nagród przez marszałka wynika z obowiązujących przepisów, w szczególności ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska i w związku z przepisami ustawy o pracownikach urzędów państwowych.

 

"Podstawą merytoryczną decyzji o przyznaniu nagród wicemarszałkom był bardzo intensywny okres prac parlamentarnych w pierwszym roku kadencji" - podkreślono w komunikacie.

 

Jak zaznaczono, w tym czasie Sejm uchwalił około 200 ustaw i podjął blisko 150 uchwał. "Oprócz standardowych, wynikających z regulaminu Sejmu obowiązków, wicemarszałkowie zastępują marszałka Sejmu w szerokim zakresie powierzonych im zadań" - napisano.

 

Polsat News, polsatnews.pl, PAP

zdr/kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie