Prokurator ws. szefowej MFW: oskarżenia są "bardzo słabe"

Świat
Prokurator ws. szefowej MFW: oskarżenia są "bardzo słabe"
PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON
Christine Lagarde

Główny oskarżyciel w toczącym się w Paryżu procesie szefowej Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde przyznał w czwartek, że wysunięte wobec niej oskarżenia są "bardzo słabe". Lagarde stanęła przed sądem w związku z zarzutem o zaniedbanie podczas ugody finansowej z Bernardem Tapie.

Szefowa MFW jest oskarżona o zaniedbania, które doprowadziły do niewłaściwego wykorzystania funduszy publicznych, w latach, gdy była ona ministrem finansów, przy zawarciu ugody finansowej na korzyść biznesmena i byłego socjalistycznego ministra Bernarda Tapie.

 

Gigantyczne odszkodowanie

 

Lagarde twierdzi, że jest niewinna. Proces szefowej MFW rozpoczął się w poniedziałek i oczekuje się, że sąd wyda werdykt w przyszły poniedziałek.

 

Lagarde grozi kara do roku więzienia i 15 tys. euro grzywny. Jednak prokurator oznajmił, że przesłuchania nie dostarczyły niczego na poparcie zarzutu o zaniedbania ze strony ówczesnej szefowej resortu finansów.

 

Lagarde, która była ministrem gospodarki i finansów w latach 2007-2011 (do czasu nominacji na szefową MFW), przekazała do arbitrażu spór między francuskim bankiem Credit Lyonnais a biznesmenem, byłym ministrem, niegdyś związanym z socjalistami Bernardem Tapie. Zrobiła to, by zakończyć wieloletni spór sądowy między magnatem a państwem francuskim. Trybunał arbitrażowy w lipcu 2008 roku nakazał konsorcjum zarządzającemu majątkiem pozostałym po Credit Lyonnais, w którym większość udziałów miało państwo, wypłatę 285 milionów euro odszkodowania (ponad 400 mln euro z odsetkami) biznesmenowi.

 

Zwolennik Sarkozy'ego

 

Tapie pozwał Credit Lyonnais w związku z powierzoną bankowi sprzedażą w 1993 roku sportowej marki Adidas, którą francuski biznesmen z kolei nabył pod koniec lat 80. Pojawiły się też podejrzenia, że Tapie otrzymał tak wysokie odszkodowanie w zamian za poparcie dla Nicolasa Sarkozy'ego w wyborach prezydenckich w 2007 roku.

 

Proces Lagarde toczy się przed Trybunałem Sprawiedliwości Republiki, specjalnym sądem utworzonym w 1993 roku, by sądzić nadużywanie władzy przez członków francuskiego rządu. To dopiero piąty taki proces.

 

Lagarde stanęła na czele MFW w połowie 2011 roku po dymisji Dominique'a Strauss-Kahna, oskarżonego o napaść seksualną na hotelową pokojówkę w Nowym Jorku. Ponownie została wybrana na to stanowisko w lutym, będąc jedyną kandydatką; jej kadencja potrwa pięć lat.

 

PAP

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie