Piebiak: Rząd nie postanowił wypowiedzieć konwencji antyprzemocowej; co będzie w przyszłości, zobaczymy

Polska
Piebiak: Rząd nie postanowił wypowiedzieć konwencji antyprzemocowej; co będzie w przyszłości, zobaczymy
Polsat News

Nie ma żadnego stanowiska rządu, które by zmierzało do wypowiedzenia konwencji antyprzemocowej, co nie oznacza, że członkowie rządu o tym nie dyskutują - powiedział w czwartek wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak. Dodał, że niektóre zapisy konwencji "wywołują wątpliwości".

Piebiak - pytany przez posłanki PO Agnieszkę Pomaskę i Monikę Wielichowską o plany wypowiedzenia tzw. konwencji antyprzemocowej - podkreślił, że "rząd nie postanowił wypowiedzieć konwencji antyprzemocowej".

 

Przypomniał, że dyskusja na temat tego dokumentu w przestrzeni publicznej toczy się od kilku lat.

 

"Są tam rzeczy, które wywołują wątpliwości"

 

- Na chwilę obecną nie ma żadnego stanowiska rządu, które by zmierzało do wypowiedzenia konwencji, co nie oznacza, że w łonie członków rządu takie dyskusje się nie toczą. One się toczą, ale nie ma podjętej żadnej decyzji. Dlaczego one się toczą, to też nie ma potrzeby powtarzać: poza szczytnym tytułem i częścią nader chwalebnych postanowień, co do których nie ma żadnych wątpliwości, są tam też rzeczy, które wywołują wątpliwości - powiedział Piebiak.

 

Wskazał, że taką wątpliwość budzi znajdujące się w konwencji pojęcie płci społeczno-kulturowej, czyli gender, "które, wydaje się, jest pojęciem nienaukowym i pojęciem, które wprowadza więcej zamieszania i złego niż dobrego".

 

Poinformował, że podczas posiedzeń Rady Ministrów nie rozmawiano o ewentualnym wypowiedzeniu konwencji.

 

"Nie wycofamy się z ochrony praw kobiet i dzieci"

 

- Rząd nie postanowił wypowiedzieć konwencji antyprzemocowej - co będzie w przyszłości, zobaczymy - ale na pewno ani teraz, ani w przyszłości (rząd) nie będzie wycofywał się z ochrony praw kobiet i dzieci - powiedział Piebiak.

 

Zaznaczył, że taka ochrona jest "na różne sposoby w prawie polskim zabezpieczona", a rząd kładzie nacisk na te kwestie, zarówno w zakresie prawa karnego i rodzinnego, jak i w zakresie pomocy społecznej. Dodał, że resort rodziny pracuje nad ustawą, "która w sposób jeszcze lepszy niż to mamy dzisiaj będzie chronić prawa kobiet i dzieci, także tych, które padają ofiarą przemocy domowej".

 

Podkreślił też, że rząd zapewnia pomoc ofiarom przemocy domowej.

 

- Mamy doskonałe rozwiązania, mamy określony fundusz, który służy zapewnianiu różnorakich form pomocy, także ofiarom przemocy domowej, jak też i innym ofiarom różnego rodzaju przestępczości - powiedział.

 

PAP

pam/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze