Ograniczenie ruchu samochodów w Rzymie. Przez smog

Świat
Ograniczenie ruchu samochodów w Rzymie. Przez smog
Pixabay/TreptowerAlex

Kolejny dzień z rzędu w Rzymie obowiązują w czwartek wprowadzone przez władze miejskie ograniczenia w ruchu samochodów osobowych. Przyczyną tej decyzji jest wysoki poziom smogu. Nakazano też obniżenie temperatury ogrzewania w domach do 18 stopni Celsjusza.

Rzymian - jak podkreślają włoskie media - czeka kolejny trudny dzień. W mieście coraz trudniej oddychać z powodu utrzymującego się wysokiego poziomu zanieczyszczenia powietrza. Ale również dlatego, że w związku z częściową blokadą ruchu aut, trudniej dojechać do pracy i szkoły.

 

Szczegółowy dekret

 

Po ekologicznej niedzieli, gdzie niemal przez cały dzień obowiązywał zakaz jazdy samochodem, od wtorku ograniczony jest ruch najbardziej trujących środowisko pojazdów.

 

Dekret podpisany przez burmistrz Virginię Raggi jest bardzo szczegółowy, co oznacza, że zdecydowana większość kierowców w stolicy musi dokładnie go przestudiować, by wiedzieć, w jakich godzinach nie mogą jeździć samochodem.

 

I tak na przykład od godziny 7.30 do 20.30 nie mogą jeździć samochody o najstarszym typie silnika i normie emisji spalin Euro 1. Samochodów z silnikiem diesla, z wyjątkiem normy Euro 6, dotyczy zakaz obowiązujący w godzinach 7.30-10.30 i 16.30-20.10.

 

Nie więcej niż 18 stopni Celsjusza

 

Ponadto według rozporządzenia temperatura ogrzewania w domach mieszkalnych nie może przekraczać 18 stopni Celsjusza. Z 12 do 8 godzin na dobę skrócono czas pracy pieców grzewczych.

 

Władze Wiecznego Miasta ogłosiły, że jeśli obecna, krytyczna sytuacja z zanieczyszczeniem powietrza, nie ulegnie poprawie, także w kolejnych dniach obowiązywać będą dalsze ograniczenia.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie