"Odważnie twórzmy pokój". Betlejemskie Światło od harcerzy u prezydenta

Polska

Prezydent Andrzej Duda przyjął od harcerzy ZHP Betlejemskie Światło Pokoju. Harcerzom podziękował za służbę. Złożył też życzenia - spokojnych, dobrych i ciepłych świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku. W spotkaniu z udziałem pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy wzięli udział przedstawiciele organizacji harcerskich, objętych honorowym protektoratem przez prezydenta.

Uroczystość odbyła się w Pałacu Prezydenckim.

 

Symbol pokoju i dobra

 

- Symbol tego światła niosącego pokój i dobro, ale także i ciepło, bo ono płonie, jak harcerska watra, ma niezwykłą wymowę i z całą pewnością stanowi istotę tego, co tak ważne w ruchu skautowym i ruchu harcerskim: pokój, dobro, przyjaźń, pomoc; to, co harcerze, skauci na całym świecie nazywają braterstwem - podkreślił prezydent.

 

Prezydent dziękował harcerzom z ZHP za przeniesienie Betlejemskiego Światła Pokoju przez Polską. Podziękował też harcerzom ze wszystkich polskich organizacji za spotkanie w Pałacu Prezydenckim "w symbolicznej chwili, z tym symbolicznym znakiem pokoju".

 

Wspólnota skautingu

 

- To pokazuje tę wielką wspólnotę, jaką jest skauting. Są różne organizacje skautowe, także i w Polsce, ale świat wartości, tych najważniejszych, dla każdego skauta, harcerza jest wspólny - podkreślił Duda.

 

Prezydent dziękował harcerzom za służbę, którą realizują na co dzień dla bliskich, środowisk, swojego otoczenia i innych ludzi. - To jest niezwykle ważne dzieło, to w którym bierzecie udział, to, które was kształtuje, przede wszystkim młodych harcerzy - powiedział.

 

Instruktorom dziękował za pracę z młodzieżą, pracę edukacyjną i przygotowania do dobrego życia, do którego - jak mówił - także przygotowuje harcerstwo.

Andrzej Duda złożył życzenia "spokojnych, dobrych, ciepłych świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku, dobrej służby w roku 2017 r., spełnienia wszystkich marzeń".

 

Harcerze dziękują za udział w uroczystościach państwowych

 

Przewodniczący Skautów Europy Piotr Sitko podziękował prezydentowi za objęcie patronatem organizacji harcerskich. Podziękował prezydentowi za spotkanie w czasie Światowych Dni Młodzieży i na obozie harcerskim. - Dziękujemy, że prezydent zawsze pomaga nam, żebyśmy uczestniczyli w uroczystościach państwowych. Dzięki temu możemy uczyć się patriotyzmu, możemy też uczyć naszych wychowanków, jak lepiej służyć ojczyźnie - zaznaczył.

 

W niedzielę polscy harcerze odebrali Betlejemskie Światło Pokoju od słowackich skautów. Tegoroczne hasło towarzyszące przekazaniu światła to: "Odważnie twórzmy pokój".

 

Płomień wędruje po Europie

 

W piątek płomień został rozpalony w Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie skauci przynieśli go do stolicy Austrii Wiednia, a stamtąd na Słowację. Z Polski światło trafi na Ukrainę, Białoruś, do Niemiec, Rosji, Danii i na Litwę.

 

Akcja przekazywania betlejemskiego światła pokoju została zapoczątkowana w 1986 roku przez austriackich skautów, którzy przywieźli płomień z betlejemskiej Groty Narodzenia Pańskiego do katedry wiedeńskiej. Stamtąd, dzięki skautom, trafia on niemal do wszystkich krajów Europy. Polscy harcerze uczestniczą w wielkiej sztafecie przekazywania betlejemskiego światła pokoju od 1991 roku.

 

PAP

hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze