"Nie jak kapitan, tylko jak szczur uciekał". Sejm nie chce uczcić marszałka Śmigłego-Rydza

Polska
"Nie jak kapitan, tylko jak szczur uciekał". Sejm nie chce uczcić marszałka Śmigłego-Rydza
Flickr/ domenapubliczna.org/ CC BY 2.0

Sejm nie zgodził się w czwartek na uczczenie 75. rocznicy śmierci marszałka Polski Edwarda Śmigłego-Rydza. Przed głosowaniem krytycznie o projekcie uchwały wniesionym przez Prezydium Sejmu wypowiadali się m.in. posłowie PO, PSL, N i Kukiz'15. Przeciw uchwale głosowało 7 posłów PiS. - Ta postać nie jest godna tego, aby uczcić ją tego typu uchwałą - ocenił Michał Stasiński z Nowoczesnej.

- Panie posłanki, panowie posłowie, dziwię się państwu, że wprowadzacie tego typu uchwałę pod obrady Sejmu - mówił Stasiński  - O marszałku Rydzu-Śmigłym powinniśmy pamiętać, że nie przygotował Polski do wojny obronnej w 1939 r. Dowodził w sposób tragiczny i fatalny, doprowadził do klęski bitwy nad Bzurą, która była jedynym aktem zaczepnym w tej wojnie - podkreślił poseł Nowoczesnej.

 

W podobnym tonie wypowiadał się Piotr Zgorzelski (PSL).

 

- W polskiej historii jest z pewnością wielu bohaterów, których pamięć należy czcić, ale do tego grona na pewno nie zalicza się Edward Rydz-Śmigły. Kapitan schodzi ze statku ostatni - ta piękna i szlachetna zasada niestety waszego bohatera się nie tyczy, bowiem nie jak kapitan, tylko jak szczur uciekał wtedy, kiedy tysiące polskich żołnierzy przelewało jeszcze krew na dwóch frontach - zachodnim i wschodnim - mówił poseł Stronnictwa. - Takiego bohatera chcecie czcić? - pytał Zgorzelski.

 

Przeciwko podjęciu przez Sejm uchwały ws. uczczenia 75. rocznicy śmierci Edwarda Rydza-Śmigłego opowiedziało się 207 posłów, 175 było za, a 25 wstrzymało się od głosu.

 

PAP

pam/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze