"Nawet Orliki są elementem walki politycznej". Arłukowicz ocenia pracę ministra Bańki

Polska
"Nawet Orliki są elementem walki politycznej". Arłukowicz ocenia pracę ministra Bańki
PAP/Jakub Kamiński

- Rok rządów PiS nie był dobry ani dla sportu, ani dla turystyki - ocenili w czwartek na konferencji w Sejmie posłowie Platformy Obywatelskiej. Uważają oni również, że minister sportu Witold Bańka "przespał" reformę edukacji.

Poseł Ireneusz Raś zwrócił uwagę, że turystyka jest ważną częścią gospodarki i teraz jest czas na rozwijanie jej. Wskazał, że dzięki rządowi jego partii, który dedykował na turystykę środki unijne, rozwijała się ona bardzo dynamicznie.

 

Raś tłumaczył, że aby sobie uzmysłowić, jak istotne są wpływy z branży turystycznej, można je porównać do wpływów z rolnictwa.

 

Dodał, że Platforma "niezrozumiale przyjmuje" propozycję PiS, która - jak ocenił - "zmniejszy środki płynące z budżetu" na turystykę i spowoduje "zapaść finansową" tej branży. W przekonaniu posła PO "Morawiecki w ogóle nie dostrzega turystyki".

 

- Dzisiaj państwo polskie na turystykę wydatkuje ok. 50 mln zł. Jest to bardzo niewiele, dzisiaj jesteśmy na szarym końcu, jeżeli chodzi o kraje europejskiej - podkreślił Raś.

 

Ministerstwo odmówiło wsparcia

 

Były minister sportu Adam Korol (PO) mówił, że za jego kadencji jego ugrupowanie wybudowało 2,6 tys. boisk "Orlik". Według niego PiS "kompletnie się od tego programu odcina".

 

- Te boiska są od 4 lat wykorzystywane, potrzebują wsparcia, potrzebują remontów. (...) Politycy PiS takiej potrzeby nie widzą, a Ministerstwo Sportu odmówiło wsparcia przy remontach - zaznaczył.

 

"Sól w oku PiS"

 

Arłukowicz podsumował, że ten rok pokazuje, iż "nawet tak dobra rzecz jak Orliki są solą w oku PiS". - Nawet one są elementem walki politycznej" - dodał. "Minister sportu jest, a jakby go nie było, a nasze dzieciaki są używane do tego, żeby udowodnić, że Orliki to coś złego - ocenił.

 

Arłukowicz przekonywał również, że minister sportu "przespał" reformę edukacji. Według niego dotyka ona Szkół Mistrzostwa Sportowego, które - jak wynika z wyliczeń PO - mogą stracić ok. 60 mln zł.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie