Komisja sprawiedliwości obraduje nad odwołaniem Piotrowicza

Polska
Komisja sprawiedliwości obraduje nad odwołaniem Piotrowicza
PAP/Marcin Obara

Sejmowa komisja sprawiedliwości zebrała się w czwartek ws. wniosku Nowoczesnej o odwołanie swego przewodniczącego Stanisława Piotrowicza (PiS) w związku z jego wypowiedziami o pracy w prokuraturze PRL. PiS zapowiadało wcześniej, że Piotrowicz nie będzie odwołany. - Mamy wątpliwości co do prawdomówności posła Piotrowicza - powiedziała Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej, która złożyła wniosek.

2 grudnia przed głosowaniem wniosku opozycji o odrzucenie projektu ws. TK, posłowie pytali Piotrowicza, czy w 1982 lub 1983 r. jako ówczesny prokurator oskarżał działacza "Solidarności" Antoniego Pikula za rozpowszechnianie ulotek.

 

Piotrowicz mówił, że Pikul był oskarżony przez prokuraturę wojskową.

 

- Nigdy nie stałem przed sądem przeciw opozycjonistom - dodał.

 

"Twarz zaprowadzania ładu konstytucyjnego"

 

Podkreślił, że został wtedy zdegradowany z prokuratury wojewódzkiej do prokuratury rejonowej, bo "odmówił śledztw o charakterze politycznym", a w końcu złożył wypowiedzenie z pracy.

 

- Zrozumiały jest atak na mnie jako tego, który stał się twarzą zaprowadzania ładu konstytucyjnego - powiedział.

 

Krzysztof Brejza (PO) pokazał w Sejmie fotokopię fragmentu maszynopisu z podpisem.

 

- Stanisław Piotrowicz podpisany pod aktem oskarżenia przeciwko działaczowi opozycji - dodał. Zarzucił Piotrowiczowi kłamstwo, gdy mówił, że "w sprawie Pikula nie ma mojego nazwiska".

 

Pikul zaprzecza, że Piotrowicz mu pomógł

 

Piotrowicza bronił Bogdan Rzońca (PiS). Powiedział, że rozmawiał z Pikulem, z którego słów wynika, że postawa Piotrowicza, wtedy prokuratora, "była jedynym sposobem na uchronienie go przed więzieniem".

 

- To absolutna nieprawda, ponieważ pan Piotrowicz żadnej pomocy tak mnie, jak i innym osobom związanym z "Solidarnością" w tym czasie nie udzielał - dementował Pikul. Mówił też w TVN24, że Piotrowicz był jego oskarżycielem jako prokurator.

 

Piotrowicz w poniedziałek podkreślał, że przygotowany przez niego protokół z przesłuchania Pikula doprowadził do umorzenia postępowania i do jego wyjścia na wolność. Jak dodał, parafował akt oskarżenia, bo wiedział, że wobec treści protokołu, nie będzie on skuteczny. Dodał, że nigdy nie oskarżał Pikula przed sądem, co zrobiła prokuratura wojskowa.

 

PiS "murem za Piotrowiczem"

 

PO złożyła wniosek do komisji etyki poselskiej o ukaranie Piotrowicza za "kłamliwe" wypowiedzi. PO chce też, aby Piotrowicz złożył mandat poselski. Nowoczesna złożyła zaś wniosek o odwołanie Piotrowicza z funkcji szefa komisji sprawiedliwości.

 

- Nie poprzemy wniosku o odwołanie go z funkcji przewodniczącego komisji - mówiła rzeczniczka PiS Beata Mazurek. Dodała, że Piotrowicz prowadzi ustawy dotyczące zmian w TK "i to wiąże się z faktem, że jest nieustannie poddawany atakom". On sam mówił, że nie widzi "żadnych powodów" do rezygnacji z mandatu poselskiego.

 

- Nie mogę zawieść swoich wyborców - dodał.

 

PAP

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie