Chcą wyłączyć część funkcjonariuszy SB spod tzw. ustawy dezubekizacyjnej. Poprawkę poparły komisje sejmowe

Polska
Chcą wyłączyć część funkcjonariuszy SB spod tzw. ustawy dezubekizacyjnej. Poprawkę poparły komisje sejmowe
PAP/Tomasz Gzell

Sejmowe komisje poparły w czwartek poprawkę zaproponowaną przez wiceszefa MSWiA Jarosława Zielińskiego, która wyłącza część byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL z przepisów tzw. ustawy dezubekizacyjnej. Za poprawką głosowało 30 posłów, przeciw było 19, a dwie osoby wstrzymały się od głosu. Sejmowe komisje zaopiniowały cały projekt dezubekizacji pozytywnie.

Przygotowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji projekt zakłada, że "za służbę na rzecz totalitarnego państwa" od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1990 r. emerytury i renty sięgną maksymalnie średniego świadczenia w ZUS. Informację o przebiegu służby funkcjonariuszy w okresie PRL ma sprawdzać IPN.

 

Minister wyłączy spod ustawy "uzasadnione przypadki"

 

MSWiA zaproponowało poprawkę, z której wynika, że minister spraw wewnętrznych w drodze decyzji "w szczególnie uzasadnionych przypadkach" może wyłączyć spod przepisów ustawy osoby pełniące służbę na rzecz totalitarnego państwa ze względu na: "krótkotrwałą służbę przed dniem 31 lipca 1990 oraz rzetelnie wykonywanie zadań i obowiązków po dniu 12 września 1989 r., w szczególności z narażeniem życia".

 

- Ta poprawka jest odpowiedzią na jeden z wątków dyskusji, która toczyła się w związku z projektem ustawa. Cały szereg głosów usłyszeliśmy takich, że funkcjonariusze, którzy zostali dopuszczeni do pracy w wolnej Polsce w różnych służbach, mają swoje zasługi po roku 1989 r., byli nawet odznaczani, nagradzani, ofiarnie wykonywali swoją służbę, niezależnie od tego, że wcześniej pełnili służbę w organach bezpieczeństwa totalitarnego państwa. Te osoby powinny być potraktowane inaczej niż reszta - powiedział wiceszef MSWiA, uzasadniając zgłoszoną poprawkę.

 

"Ma charakter uznaniowy"

 

Posłowie opozycji zwracali uwagę, że poprawka ma charakter uznaniowy i jest nieprecyzyjna, a decyzja ws. zmian w emeryturach zależeć będzie od ministra.

 

Zieliński tłumaczył, że bardziej precyzyjnej poprawki nie da się zapisać, bo musi ona objąć wszystkie ewentualne przypadki.

 

W czwartek komisje administracji i spraw wewnętrznych oraz polityki społecznej i rodziny ponownie rozpatrywały projekt tzw. ustawy dezubekizacyjnej. Początkowo planowano, że głosowanie ws. projektu odbędzie się w środę wieczorem. Jednak marszałek Sejmu Marek Kuchciński poinformował, że projekt został ponownie skierowany do komisji w celu przygotowania poprawionego sprawozdania.

 

Pozytywna rekomendacja komisji

 

Sejmowe komisje administracji i spraw wewnętrznych oraz polityki społecznej i rodziny w czwartek po ponownym rozpatrzeniu projektu tzw. ustawy dezubekizacyjnej zarekomendowały go pozytywnie.

 

 

Zmiany poparło w głosowaniu 34 posłów, przeciw było 16. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

 

 

Jednocześnie komisje negatywnie zarekomendowały poprawki mniejszości.

 

 

Projekt obniża emerytury i renty b. funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL "za służbę na rzecz totalitarnego państwa" od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1990 r.

 

PAP

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie