Bohdan Smoleń zostanie upamiętniony w Poznaniu

Polska
Bohdan Smoleń zostanie upamiętniony w Poznaniu
PAP/Marek Zakrzewski

- Chciałbym to zrobić, bo to wielka postać, także mi osobiście bliska - powiedział prezydent stolicy Wielkopolski Jacek Jaśkowiak, przekonując, że artysta jednoznacznie kojarzy się z Poznaniem. Legenda polskiego kabaretu, aktor i satyryk zmarł w czwartek w wieku 69 lat.

Bohdan Smoleń należał do artystów najmocniej kojarzonych ze stolicą Wielkopolski.

 

Sława z poznańskiego kabaretu

 

Największą popularność zdobył, występując w poznańskim kabarecie Tey, u boku Zenona Laskowika. Kabaret Tey wraz z duetem Laskowik-Smoleń był w latach 70. i 80. ub. wieku jednym z symboli miasta.

 

- Skecze kabaretu "Tey" pokazywały paradoksy socjalizmu. Bohdan Smoleń, podobnie jak inni wielcy twórcy kultury, miał wielki wpływ na postrzeganie PRL-u i na rozumienie tego, co się wtedy działo - powiedział w czwartek prezydent Jaśkowiak. - Otwarte miasto to miasto, które bardzo zyskuje. Smoleń pochodził przecież z Bielska-Białej, miał duży udział w tworzeniu kabaretu Pod Budą, ale jednak związał się z Poznaniem i Poznań wiele mu zawdzięcza - stwierdził.

 

Jaśkowiak przypomniał też wieloletnią pracę charytatywną Bohdana Smolenia.

 

- Jego fundacja jest przykładem na to, jak przez wiele lat można służyć ludziom - powiedział.

 

Fundacja dla potrzebujących

 

Założona w 2007 roku przez Bohdana Smolenia Fundacja "Stworzenia Pana Smolenia" nadal będzie pomagać osobom niepełnosprawnym - zapewnili w czwartek przedstawiciele organizacji.

 

- Chcemy, by fundacja nadal działała, liczymy na to, że jej przyszłość nie będzie zagrożona. Ze względu na swoją ciężką chorobę pan Bohdan już jakiś czas temu zlecił nam prowadzenie wszystkiego. Będziemy działać nadal, choć być może pod nieco zmienioną nazwą: imienia Pana Smolenia - powiedział w imieniu fundacji Tomisław Stefaniak.

 

Celem organizacji z siedzibą w podpoznańskim Baranówku jest pomoc osobom niepełnosprawnym przez prowadzenie zajęć hipoterapeutycznych.

Ośrodek dysponuje wykwalifikowaną kadrą terapeutyczną oraz kilkunastoma końmi. Prowadzi ok. 3 tys. godzin hipoterapii rocznie.

 

Ośrodek pomaga przede wszystkim niepełnosprawnym dzieciom. - Wspieramy też dorosłych, prowadzimy dla nich zarówno działania związane z hipoterapią, jak i z powożeniem przez osoby niepełnosprawne, czyli z tzw. parapowożeniem - powiedział Stefaniak.

 

Zootechnik, kabareciarz...

 

Bohdan Smoleń urodził się 9 czerwca 1947 r. Ukończył Wydział Zootechniki Akademii Rolniczej w Krakowie. Był artystą kabaretowym, występował w filmach i na estradzie. młodsze pokolenia kojarzą go z rolą listonosza Edzia w serialu "Świat według Kiepskich".

 

Artysta zmarł po długiej chorobie.

 

PAP

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie