97 proc. zagranicznych firm ponownie zainwestowałoby Polsce

Biznes
97 proc. zagranicznych firm ponownie zainwestowałoby Polsce
Polsat News

Polska utrzymuje dobry klimat dla zagranicznego biznesu, a 97 proc. zagranicznych inwestorów cieszy się, że weszło na polski rynek i chce inwestować ponownie - wynika raportu PAIiIZ , banku HSBC i firmy doradczej Grant Thornton. Inwestorzy chwalą polskich pracowników, skarżą się na dużą zmienność i niejasność prawa, system podatkowy i biurokrację.

Według ogłoszonym raporcie "Klimat inwestycyjny w Polsce" ocena jest na najwyższym poziomie w historii badania - zagraniczni inwestorzy oceniają ten klimat w tym roku na 3,72 pkt. na 5 możliwych.

 

- Polska staje się bardzo ważnym graczem regionalnym, jeżeli chodzi o pozyskiwanie inwestorów – stwierdził prezes prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Tomasz Pisula. Wskazał także, że około 60 proc. inwestorów, których obsługiwała PAIiIZ, decyduje się na reinwestycje w Polsce.

 

klimat

 

"Wynik ten sugeruje, że mimo istotnych zmian na scenie politycznej, jakie zaszły w Polsce między poprzednią a tegoroczną edycją badania, warunki prowadzenia biznesu – w ocenie ankietowanych zagranicznych inwestorów - nie pogorszyły się" - stwierdziła w swoim komentarzu firma Grant Thornton.

 

Zalety: rynek i pracownicy

 

W opinii inwestorów największym atutem Polski jako miejsca prowadzenia biznesu są czynniki makroekonomiczne, czyli wielkość i stabilność rynku.

 

Ważną przewagę konkurencyjną polskiej gospodarki stanowią również jej wysokiej jakości kadry, czyli - jak podkreślono w raporcie - "pracowity, lojalny i dobrze wykwalifikowany personel". Istotnym argumentem za inwestowaniem w Polsce są również zasoby materialne, np. łatwo dostępne surowce, dobre grunty i coraz nowocześniejsza infrastruktura.

 

Jak ocenia Pani/Pan czynniki wpływające na klimat inwestycyjny w Polsce?

(średnia odpowiedzi w w skali od 1 ("bardzo źle") do 5 ("bardzo dobrze")

 

zalety

 

Z raportu wynika, że to nie niska cena siły roboczej jest wśród tych głównych atutów Polski. Ten czynnik został wskazany dopiero na 14 miejscu. Bardziej zagraniczne firmy podkreślają jakość polskich pracowników.

 

Wady: jakość prawa i biurokracja

 

Najgorzej oceniane są natomiast: jakość prawa gospodarczego, obciążenia biurokratyczne oraz kiepsko działające sądownictwo gospodarcze. Według raportu firma w Polsce musi czekać średnio  4,5 roku zanim oczyści się z zarzutów dotyczących domniemanych nieprawidłowości podatkowych.

 

- W 2015 roku w życie weszło rekordowe 29 tys. 843 stron maszynopisu aktów prawnych najwyższej rangi, a jeżeli utrzymana zostanie dynamika z pierwszych trzech kwartałów tego roku, to „rekord” ten zostanie poprawiony o niemal 2 tys.  stron. Dlatego jednym z priorytetów rządzących w najbliższych latach powinno być uczynienie polskiego systemu prawnego bardziej przyjaznym - zauważył Przemysław Polaczek z Grant Thornton.

 

Ponad połowa firm chce zatrudniać

 

58 proc. badanych firm deklaruje, że w najbliższym roku zwiększy zatrudnienie, natomiast 6 proc. zamierza je ograniczyć -  wynika z raportu. 47 proc. firm z obcym kapitałem zamierza zwiększać nakłady inwestycyjne, a tylko 11 proc. planuje je obniżać.

 

"Duża i utrzymująca się satysfakcja inwestorów z decyzji o inwestycji w Polsce wskazuje, że nasza gospodarka jest atrakcyjnym miejscem dla zagranicznego kapitału, oferującym relatywnie wysoką stopę zwrotu z bezpośrednich inwestycji. Ewentualną barierą w przyciąganiu do Polski jeszcze większej ilości zagranicznego kapitału są więc nie tyle warunki makroekonomiczne i instytucjonalne ramy prowadzania biznesu, ile sama skłonność zagranicznych inwestorów, by brać pod uwagę Polskę jako miejsce lokalizacji inwestycji" - stwierdzono w dokumencie.


Autorzy badania pytali też inwestorów o to, jak oceniają propozycje ujęte w Planie Morawieckiego , zakładające m.in. ograniczenie obciążeń biurokratycznych dla przedsiębiorców, cyfryzację urzędowych procedur, nowe instrumenty wsparcia dla prac badawczo-rozwojowych i działań eksportowych.

 

"Co prawda, duża grupa respondentów badania (28 proc.) nie miała wystarczającej wiedzy o tym dokumencie, aby się wypowiedzieć, jednak jeśli inwestorzy udzielali odpowiedzi, były to raczej korzystne oceny - 39 proc. badanych zadeklarowało, że plan ten może stworzyć dla nich dodatkowe możliwości biznesowe. Innego zdania było 33 proc. badanych" - podkreślono w opracowaniu.

 

polsatnews.pl, PAP; infografika: raport "Klimat inwestycyjny w Polsce"

 

 

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie