8 tys. złotych kwoty wolnej dla wszystkich? Projekt PSL trafi do sejmowej komisji

Biznes
8 tys. złotych kwoty wolnej dla wszystkich? Projekt PSL trafi do sejmowej komisji
Polsat News

Sejmowa komisja finansów publicznych zajmie się projektem ustawy Polskiego Stronnictwa Ludowego zwiększającej kwotę wolną od podatku do 8 tys. złotych. Projekt przeszedł, bo choć PiS wnioskowało o jego odrzucenie już w pierwszym czytaniu, to 30 posłów partii Jarosława Kaczyńskiego złamało dyscyplinę partyjną i głosowało za jego przyjęciem.

Za przesłaniem poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do dalszych prac głosowały kluby: PO, Nowoczesna, Kukiz’15, PSL, a wśród 30 posłów PiS m.in. Henryk Kowalczyk, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów i Tadeusz Cymański, wiceprzewodniczący klubu PiS.


Cymański w rozmowie z Polskich Radiem zaprzeczył, by to głosowanie oznaczało zmianę stanowiska PiS w sprawie kwoty wolnej od podatku.  - Ta sprawa nie ma podwójnego dna, to była pomyłka - stwierdził (głosowano przyjęcie wniosku o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu ustawy - red.).

 

Projekt PSL, który wpłynął do Sejmu 4 listopada, dotyczy podwyższenia kwoty wolnej od podatku z 3091 zł do 8000 zł; realizacji wykonania wyroku Trybunału Konstytucyjnego określającego minimum egzystencji; wprowadzenia mechanizmu polegającego na uzupełnieniu - uszczuplonych podniesieniem kwoty wolnej od podatku -dochodów jednostek samorządu terytorialnego z budżetu państwa

 

Ludowcy przekonują, że podwyższenie kwoty wolnej oznacza oszczędności dla milionów Polaków.


"Wzrost kwoty wolnej od podatku do 8000 zł spowoduje, iż osoba zarabiająca przeciętną pensję, czyli ok. 4 tys. zł brutto, otrzyma na rękę nie 2853, ale nieco ponad 2920 zł. Osoby zarabiające najniższą pensję w ogóle nie zapłacą podatku dochodowego, czyli ich wynagrodzenie wzrośnie o ok. 90 zł netto (przy kwocie brutto 1850 zł miesięcznie)" - napisali w uzasadnieniu autorzy projektu.


"Zaproponowana zwiększona kwota wolna od podatku zapewni realizacje wykonania wyroku Trybunału Konstytucyjnego, określającego minimum egzystencji oraz wprowadza mechanizm waloryzacji na lata następne" - dodali.

 

Według autorów dokumentu, podniesienie kwoty wolnej to koszt 17 mld zł, ale część tych pieniędzy "może wrócić do budżetu dzięki zwiększonej konsmupcji, głównie w postaci akcyzy i podatku VAT".


PSL zadowolone


Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz ocenił, że głosowanie grupy posłów PiS wbrew rekomendacji klubu jest dobrym znakiem na przyszłość.

 

W listopadzie parlament zmienił ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych zwiększając od przyszłego roku kwotę wolną od podatku dla najmniej zarabiających z 3091 do 6600 złotych (dla ok. 4 mln osób)  i likwidując tę kwotę dla osób zarabiających 127 tys. złotych rocznie i więcej.


W kampanii wyborczej politycy PiS obiecywali poniesienie wszystkim kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł. W listopadzie zeszłego roku w czasie sejmowego expose nowa premier zapewniała, że stanie się tak w ciągu 100 pierwszych dni rządu.

 

polsatnews.pl, Polskie Radio

ptw/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie