21 osób, w tym zawodnik MMA, podejrzanych o przemyt 240 kg narkotyków

Polska
21 osób, w tym zawodnik MMA, podejrzanych o przemyt 240 kg narkotyków
CBŚP

Zarzuty m.in. przemytu co najmniej 40 kg kokainy i 200 kg haszyszu postawiła poznańska prokuratura okręgowa 21 członkom zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze zbrojnym zatrzymanym przez CBŚP. W skład grupy miał wchodzić zawodnik MMA oraz dwóch policjantów.

W akcji zatrzymań wzięło udział 300 funkcjonariuszy policji, którzy jednocześnie weszli do 40 miejsc głównie w Wielkopolsce, ale także województwach: dolnośląskim, mazowieckim i zachodniopomorskim.

 

Funkcjonariusze policji i zawodnik MMA

 

Jak poinformowało CBŚP "wśród zatrzymanych jest znany zawodnik Mieszanych Sztuk Walki (MMA) Michał M. z klubu Berserkers Team Szczecin. Był posiadaczem pasa mistrza wagi średniej federacji KSW".

 

- W skład grupy wchodziło również dwóch funkcjonariuszy policji i jeden emerytowany funkcjonariusz, dlatego w zatrzymaniach uczestniczyli także policjanci Biura Spraw Wewnętrznych Komendy Głównej Policji - powiedziała w czwartek rzeczniczka CBŚP kom. Agnieszka Hamelusz.

 

- Grupa zajmowała się multiprzestępczością, a w szczególności przemytem kokainy, haszyszu, jak też handlem tytoniem i nielegalnymi papierosami. Jak ustalili policjanci, kurierzy przemycali narkotyki w prezerwatywach, metodą "na połyk" - powiedziała rzeczniczka CBŚP.

 

Jak ujawniła, wśród dowodów w tej sprawie jest ekshumacja kuriera narkotykowego, zmarłego w lutym 2012 roku. W wyniku sekcji zwłok, w żołądku i jelicie mężczyzny znaleziono pakiety, z zawartością płynnej kokainy.

 

Mieli posługiwać się bronią

 

Policjanci CBŚP ustalili również, że grupa zajmowała się przemytem i wprowadzaniem do obrotu haszyszu, jak też handlem tytoniem oraz papierosami bez polskich znaków akcyzy. - Członkowie grupy podczas rozwiązywania konfliktów z innymi przestępcami posługiwali się bronią, w tym karabinami AK-47 - powiedziała Hamelusz.

 

Jak poinformowała, Prokuratura Okręgowa w Poznaniu skierowała do sądu 18 wniosków o zastosowanie tymczasowego aresztowania. Zatrzymanym zarzucono między innymi przemyt co najmniej 40 kilogramów kokainy o wartości czarnorynkowej 14 milionów złotych i 200 kg haszyszu. Grozi im do 15 lat pozbawienia wolności.

 

- Straty Skarbu Państwa z tytułu obrotu tytoniem i papierosami bez polskich znaków akcyzy wyniosły ponad 17 mld złotych - powiedziała rzeczniczka CBŚP.

 

W wyniku przeprowadzonych przeszukań na poczet przyszłych kar i grzywien policjanci zabezpieczyli luksusowe samochody, ponad 117 tys. zł, 15,5 tys. euro, zegarki i złoto. Na koncie jednego z podejrzanych zabezpieczono również 100 tys. zł.

 

Oświadczenie menadżera zawodnika

 

Norbert Sawicki, menadżer zatrzymanego zawodnika wydał oświadczenia, w którym napisał, że sam sposób zatrzymania "budzi daleko idące wątpliwości, zarówno, co do adekwatności użytych środków jak i samych podstaw zatrzymania Michała Materli".

 

"Warto zauważyć, że do zatrzymań w ostatnich latach, w o wiele poważniejszych sprawach, nie były używane tak drastyczne środki. W szczególności kontrowersje budzi fakt, że w wyniku rozpoznania operacyjnego powinno wynikać, że w mieszkaniu znajdują się małoletnie dzieci, które zostały poddane wielkiemu stresowi. W związku z powyższym, na sposób zatrzymania zostanie złożone zażalenie" - napisał.

PAP

mr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze