Rekompensaty za straty z powodu ASF. Komisja Europejska przygotowuje pozytywną decyzję

Polska
Rekompensaty za straty z powodu ASF. Komisja Europejska przygotowuje pozytywną decyzję
Pixabay.com

Jak powiedział wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki, rekompensaty będą dotyczyły strat poniesionych do końca listopada. Stawki dopłat będą zróżnicowane w zależności od wagi tucznika. Unijne rekompensaty mają wyrównać straty w hodowli trzody z powodu niższych cen skupu płaconych rolnikom przez zakłady przetwórcze.

Przewiduje się dopłatę do skupu tuczników o wadze żywej do 120 kg - 1 zł/kg, dla "przerośniętych" tuczników na poziomie 2 zł do kg, a dla pozostałych (120-135 kg żywej wagi) - 1,5 zł/kg.


Resort rolnictwa stara się także uzyskać z Brukseli środki dla rolników w zamian za zaprzestanie produkcji trzody. W tej sprawie KE jeszcze nie podjęła decyzji - poinformował wiceminister. 


"Bilans się poprawił"


Wiceszef resortu rolnictwa przypomniał, że w związku z ASF rząd przyjął w ostatnich tygodniach wiele nowych rozwiązań odnoszących się do kwestii zwalczania tej choroby.  M.in. zwiększona została kontrola organów Inspekcji Weterynaryjnej i wprowadzono obowiązek posiadania świadectw zdrowia dla świń z terenu całego kraju. Rolnicy w krótkim czasie muszą zgłaszać wszystkie zmiany w stadzie do systemu identyfikacji zwierząt (IRZ).  Są też przepisy zaostrzające bioasekurację oraz program ograniczenia populacji dzików. 


- O ile dane statystyczne pokazują spadek ilości zarówno wśród świń i loch, to dane handlowe pokazują znacznie lepszą sytuację, bo w 2016 r. wyniki za 10 miesięcy mówią, że sprzedaliśmy o ponad 6 proc. więcej niż w analogicznym czasie 2015 r., a import zmniejszył się o 2 proc. Bilans więc poprawił się, ale stale jesteśmy importerem netto wieprzowiny - powiedział Bogucki. Dodał, że głównie importujemy prosięta do dalszego odchowu.


Zaznaczył, że resort rolnictwa przyjął "Program Rozwoju Głównych Rynków Rolnych", w tym rynku wieprzowiny. Celem tego programu jest zapewnienie Polsce samowystarczalności tej produkcji.


"Polska dostała 22 mln euro"


Niektóre z działań, które mają pomóc odbudowie trzody chlewnej w Polsce zostały już przyjęte. M.in. dotyczy to ułatwień w dostępie do programów w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Zwiększona została kwota dofinansowania do inwestycji w gospodarstwach rolnych z 200 do 250 tys. euro. Takie wsparcie będą mogły otrzymać gospodarstwa, których powierzchnia nie przekracza 300 ha.


- Poinformowaliśmy KE jak chcemy wykorzystać tzw. pakiet lipcowy. Polska dostała 22 mln euro - powiedział Bogucki. Wśród trzech działań, które zaproponowaliśmy są dwa dotyczące produkcji świń. - Chcemy wspomóc gospodarstwa, które będą inwestować w wymianę ("remont") stada loch. W tym zakresie gospodarstwa, które posiadają od 10-do 200 loch będą mogły z takiej dotacji skorzystać - dodał.


Program dla gospodarstw o małej produkcji świń


Podkreślił, że program pomocy dotyczy tylko gospodarstw o małej produkcji świń. Pieniądze będzie można przeznaczyć na zakup loszek i knurków hodowlanych. Warunkiem jest jedna, by w wyniku takiego zakupu nie doszło do zwiększenia produkcji. 


Drugim działaniem będzie wyrównanie rolnikom, których gospodarstwa położone są na terenie z ograniczeniami, przyszłych strat w związku z ASF tj. po 1 grudnia. Dodał, że resort zakłada, ze będzie to jedna stawka, wstępnie zostało przyjęte 1,5 zł od kg. 


Rozporządzenie w tej sprawie jest przygotowywane i niebawem trafi do konsultacji społecznych.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie