Prokuratura chce unieważnić wyrok ws. użytkowania zreprywatyzowanego gruntu

Polska
Prokuratura chce unieważnić wyrok ws. użytkowania zreprywatyzowanego gruntu
Pixabay.com

Wrocławska Prokuratura Regionalna chce, aby Sąd Najwyższy unieważnił prawomocny wyrok warszawskiego sądu dot. prawa do przyznania wieczystego użytkowania gruntu nieruchomości przy ul. Puławskiej 141 w Warszawie. Argumentuje, że sąd nie powinien rozstrzygać w tej sprawie.

Wniosek wrocławskiej prokuratury związany jest z prowadzonymi przez nią śledztwami w sprawie reprywatyzacji niektórych warszawskich nieruchomości.


Jak poinformowała w środę rzeczniczka Prokuratury Regionalnej we Wrocławia Anna Zimoląg, wrocławska prokuratura zwróciła się do Prokuratora Generalnego z wnioskiem, aby wystąpił on do Sądu Najwyższego o unieważnienie prawomocnego wyroku Sądu Rejonowego dla Warszawy - Mokotowa z 28 sierpnia 2007 r. Wyjaśniła, że prokurator generalny mógłby wystąpić do SN o uchylenie wyroku i zbadanie, czy w tej sprawie mógł się toczyć proces cywilny.


"Prokuratura ma poważne wątpliwości"


Prokuratura podała, że według tego wyroku Lucianie F.-G. przysługuje prawo do przyznania jej prawa użytkowania wieczystego gruntu nieruchomości położonej przy ul. Puławskiej 141 w Warszawie.


- Po analizie stanu prawnego nieruchomości położonej przy ul. Puławskiej 141, prokuratura ma poważne wątpliwość co do dopuszczalności drogi sądowej w tej sprawie - powiedziała Zimoląg. Zdaniem prokuratury tą sprawą nie powinny zajmować się sądy powszechne, a organy administracji publicznej.


Wrocławska prokuratura ustaliła, że Luciana F.-G. była przed wojną współwłaścicielką gruntu przy ul. Puławskiej 141. Po wojnie, na podstawie dekretu warszawskiego, kobieta ubiegła się o prawo wieczystej dzierżawy tego gruntu. Złożyła w tej sprawie wniosek i uruchomiła procedurę administracyjno-prawną. W sierpniu 1950 r. Prezydium Rady Narodowej w m. st. Warszawie wydało orzeczenie, w którym odmówiło jej prawa wieczystej dzierżawy. To orzeczenie zostało unieważnione w styczniu 1999 r. decyzją Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie.


- To otworzyło drogę do ponownego procedowania w tej sprawie przez organy administracji publicznej. W aktach administracyjnych nie znaleziono jednak wniosku Luciany F.-G., który miał zostać złożony po wojnie i dotyczył ubiegania się o prawo wieczystej dzierżawy gruntu przy ul. Puławskiej 141 - dodała Zimoląg.


"Dla czystości prawnej"


W pozwie, który zakończył się kwestionowanym przez prokuraturę orzeczeniem sądu z sierpnia 2007 r., podnoszono, że wniosek o prawo wieczystego użytkowania został złożony i domagano się od sądu ustalenia, że Luciana F.-G. ma uprawnienia do przyznania jej w postępowaniu administracyjnym prawa użytkowania wieczystego. To zaś może - zdaniem prokuratury - nie może zostać zbadane w procesie cywilnym, lecz w postępowaniu administracyjnym.


Zimoląg podkreśliła, że wniosek o unieważnienie wyroku warszawskiego sądu z sierpnia 2007 r. został złożony "dla czystości prawnej". - Prokurator zakwestionował drogę dochodzenia swoich praw obraną przez Lucianę F.-G. - powiedziała rzeczniczka.


Wrocławska Prokuratura Regionalna prowadzi trzynaście spraw dot. zwrotu nieruchomości w Warszawie. Postępowania te dotyczą przede wszystkim nieruchomości przy ulicach Nowogrodzkiej 18, Smolnej 17, Foksal 179, Brackiej 23, Placu Defilad 1 (dawna Chmielna 70), Kazimierzowskiej, Narbutta 60, Puławskiej 141, Schroegera 72 i 74 oraz Książęcej.


Zarzuty dla Marzeny K.


Śledztwa dot. m.in. usiłowania doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem, poprzez wprowadzenie urzędników w błąd co do praw do spadku po byłych właścicielach nieruchomości. W postępowaniach tych badane są również działania funkcjonariuszy publicznych - między innymi z Biura Gospodarki Nieruchomości Urzędu m. st. Warszawy, czy z Ministerstwa Finansów.


Do tej pory wrocławska prokuratura postawiła w tych śledztwach zarzuty jednej osobie, byłej urzędniczce resortu sprawiedliwości Marzenie K. Zarzuty nie dotyczą bezpośrednio reprywatyzacji, lecz obejmują przestępstwa z lat 2012-2015, w których mowa o zatajeniu w oświadczeniach majątkowych - do złożenia których Marzena K. była zobowiązana jako urzędniczka - danych o wypłacie odszkodowań za przejęte na podstawie dekretu Bieruta nieruchomości warszawskich. K. - zdaniem prokuratury - zataiła w oświadczeniach majątkowych prawa do użytkowania wieczystego działki przy pl. Defilad w Warszawie oraz informacje o dochodach osiągniętych ze sprzedaży udziałów w użytkowaniu wieczystym gruntu i współużytkowaniu budynku. Zdaniem prokuratury K. miała również zataić dochody uzyskane z tytułu zawartych umów z uczelniami wyższymi.


Wpis ostrzeżenia w księdze wieczystej


W sierpniu Prokuratura Regionalna we Wrocławiu złożyła do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa wniosek o wpisanie ostrzeżenia o niezgodności treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym. Chodzi o zwróconą w ramach reprywatyzacji działkę przy Placu Defilad w Warszawie. Wrocławska prokuratura wnioskowała, aby sąd dokonał wpisu ostrzeżenia w księdze wieczystej o toczącym się postępowaniu karnym, które ma wpływ na prawo własności do terenu przy Palcu Defilad 1. Jak podano wówczas, podstawą wniesienia wniosku są zapisy ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece.


Warszawski sąd odrzucił ten wniosek. - Prokurator złożył skargę na orzeczenie referendarza. Skarga nie została jeszcze rozpoznana - poinformowała Zimoląg.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie