"Afghanistan is not safe". Protesty przeciwko deportacji 50 Afgańczyków z Niemiec

Świat
"Afghanistan is not safe". Protesty przeciwko deportacji 50 Afgańczyków z Niemiec
PAP/EPA/

Niemieckie władze deportowały we wtorek do kraju pochodzenia około 50 Afgańczyków, których wnioski o azyl zostały odrzucone. Samolot czarterowy odleciał wieczorem z Frankfurtu nad Menem do Kabulu. Kilkaset osób demonstrowało na lotnisku przeciwko tej decyzji.

To pierwsza deportacja większej grupy imigrantów, którzy przebywali ostatnio w różnych niemieckich krajach związkowych.

 

Dotychczas deportacje organizowane były przez poszczególne landy na mniejszą skalę. O odlocie samolotu poinformował pierwszy program niemieckiej telewizji publicznej ARD. Ani dyrekcja lotniska, ani niemieckie MSW nie potwierdziły tej wiadomości.

 

Protesty organizacji Pro Asyl

 

Przed portem lotniczym kilkaset osób protestowało przeciwko odsyłaniu imigrantów do Afganistanu. Uczestnicy demonstracji skandowali "Deportacja to tortura, deportacja to morderstwo" i "Afghanistan is not safe". Jednym z organizatorów protestu była organizacja wspierająca uchodźców Pro Asyl. Obecni byli też politycy opozycyjnej Lewicy.

 

Trybunał Konstytucyjny zablokował w ostatniej chwili z powodów formalnych deportację jednego z Afgańczyków.

 

1,7 mld euro rekompensaty dla władz Afganistanu

 

Niemiecki rząd podpisał w październiku z władzami w Kabulu umowę, która jest podstawą obecnej akcji deportacyjnej. W ciągu najbliższych lat Berlin przekaże władzom Afganistanu tytułem rekompensaty dodatkowo 1,7 mld euro.

 

Zbiorowa deportacja jest elementem nowej polityki rządu Angeli Merkel wobec imigrantów. Na niedawnym zjeździe partii rządzącej CDU postanowiono zwiększyć presję na cudzoziemców, którym odmówiono azylu, a którzy czasami latami uchylają się od wyjazdu. Imigrantom powracającym dobrowolnie władze oferują zachęty materialne.

 

Zdaniem niektórych mediów do opuszczenia terytorium Niemiec zobowiązanych jest obecnie pół miliona osób.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie