Włochy: wotum zaufania dla rządu Gentiloniego udzielone przez Izbę Deputowanych

Świat
Włochy: wotum zaufania dla rządu Gentiloniego udzielone przez Izbę Deputowanych
PAP/EPA/Alessandro Di Meo
Paolo Gentiloni przemawia przed Izbą Deputowanych

Niższa izba włoskiego parlamentu, Izba Deputowanych, przyjęła we wtorek znaczną większością głosów (368 do 105) wotum zaufania dla nowego premiera Paolo Gentiloniego. Opozycyjni deputowani z Ruchu Pięciu Gwiazd i Ligi Północnej wstrzymali się od głosu. Jutro głosowanie w Senacie.

W środę odbędzie się głosowanie nad wotum zaufania dla rządu w Senacie, które - jak zapowiada Reuters - będzie trudniejszym testem dla Gentiloniego, ponieważ nie dysponuje on tam tak znaczną większością głosów.

 

Wynik obu głosowań uznano jednak już wcześniej za przesądzony, ponieważ centrolewica, która powołała rząd, ma w obydwu izbach zapewnioną przewagę.

 

Opozycja: "To kopia poprzedniego rządu"

 

 

Deputowani z Ruchu Pięciu Gwiazd i Ligi Północnej wstrzymali się od głosu w Izbie Deputowanych, protestując przeciw powołaniu gabinetu. Ich zdaniem jest on w tak dużym stopniu odtworzeniem poprzedniego rządu, kierowanego przez Matteo Renziego, że nazywają go "fotokopią" tamtego gabinetu.

 

Opozycja twierdzi, że zatrzymując tak wielu ministrów Renziego, Gentiloni zignorował wynik referendum z 4 grudnia, w którym Włosi odrzucili reformy forsowane przez poprzedniego premiera.

 

Wcześniej we wtorek w krótkim wystąpieniu w izbie niższej parlamentu zaprzysiężony w poniedziałek Gentiloni mówił, że utworzył „rząd odpowiedzialności”, który będzie „gwarantem stabilności instytucji”.

 

Zapewnił, że będzie kontynuował pracę gabinetu Renziego.

 

PAP

 

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie