Staniszkis: PiS działa przeciwko własnym interesom

Polska
Staniszkis: PiS działa przeciwko własnym interesom
Polsat News

- Sędziowie pisowscy, którzy dali się wybrać jako dublerzy i ci, którzy później na zwolnieniach lekarskich nie dopuścili do wyboru następnego prezesa TK, stracili autorytet jako sędziowie. A przecież Trybunał opiera się na autorytecie tych ludzi – powiedziała w programie "To Był Dzień" socjolog prof. Jadwiga Staniszkis. – Błędem było ze strony PiS-u rozpoczynanie awantury wokół TK – dodała.

Prof. Staniszkis odniosła się w ten sposób do sporu wokół wyboru sędziów TK wskazanych przez PiS. Mówiła też o sytuacji gdy usprawiedliwiając się stanem zdrowia troje sędziów TK wybranych przez PiS (Julia Przyłębska, Piotr Pszczółkowski, Zbigniew Jędrzejewski) nie przyszło na posiedzenie Zgromadzenia Ogólnego TK, które miało wybrać kandydatów na nowego prezesa Trybunału. Z tego powodu zabrakło kworum; warunkiem ważności uchwał ZO jest obecność na nim minimum 10 sędziów.

 

"Schylają głowy"

 

Profesor podkreśliła, że "PiS działa przeciwko własnym interesom". Zdaniem Staniszkis autorytet stracili także "posłowie, którzy schylają głowy i nie mówią »nie«". – Za kilka lat będzie im trudniej powiedzieć "nie", bo aprobują coś, co wymaga w tej chwili sprzeciwu – dodała.


Jak oceniła, błędem ze strony PiS-u było także mówienie, że "wola, wizja i cele usprawiedliwiają to, co dzieje się wokół TK". – Można było przeprowadzać tę wizję sprawiedliwości i rozwoju bez tych wszystkich historii. Przede wszystkich bez tego, co stworzyło autentyczną izolację Polski w UE – zaznaczyła.


"Coś głębszego niż ideologia"


Staniszkis zauważyła, że "w ujęciu Kaczyńskiego cel jest podstawą działań, a nie prawo". – Kaczyński jest jednym z niewielu intelektualistów w polskiej polityce i wiem, że jeśli intelektualiści znajdą jakąś formułę, np. właśnie, że cel, a nie prawo, legitymizuje działania, to później ta formuła kształtuje ich działania i to jest w polityce niebezpieczne – podkreśliła profesor. – To nie jest ideologia, to jest coś znacznie głębszego i fundamentalnego. Prowadzi do upraszczania i tworzy przekonanie o wewnętrznej racji – dodała.

 

Polsat News, polsatnews.pl

prz/kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie