Sejm uchwalił ostatnią z trzech ustaw PiS w sprawie Trybunału Konstytucyjnego

Polska
Sejm uchwalił ostatnią z trzech ustaw PiS w sprawie Trybunału Konstytucyjnego
Adrian Grycuk/Wikimedia Commons

Sejm uchwalił we wtorek ostatnią z trzech ustaw autorstwa PiS w sprawie TK - "Przepisy wprowadzające ustawę o organizacji i trybie postępowania przed TK oraz ustawę o statusie sędziów TK". Dwie ustawy, o których mowa, są już uchwalone i czekają na decyzję prezydenta.

Za uchwaleniem ustawy było 229 posłów, 198 było przeciw, a 4 wstrzymało się od głosu. Wcześniej w głosowaniu Sejm nie zgodził się na odrzucenie projektu, o co wnioskowały PO i Nowoczesna.

 

Odrzucone zostały też wszystkie poprawki zgłoszone przez PO i Nowoczesną. Teraz ustawa trafi do Senatu.

 

Ustawa m.in. z mocy prawa unieważnia niedawny wybór trzech sędziów TK jako kandydatów dziewięciorga sędziów TK na nowego prezesa Trybunału (kadencja obecnego prezesa Andrzeja Rzeplińskiego wygasa 19 grudnia).

 

Według ustawy, w przypadku konieczności nowej procedury ws. prezesa, do czasu jego powołania TK pokieruje sędzia TK, "któremu prezydent RP w drodze postanowienia powierzy pełnienie obowiązków prezesa".

 

Byłby to sędzia TK o "najdłuższym stażu pracy w sądownictwie powszechnym lub w administracji państwowej szczebla centralnego na stanowiskach związanych ze stosowaniem prawa". Najdłuższy taki staż ma sędzia Julia Przyłębska.

 

P.o. prezes w miesiąc od ogłoszeniu ustawy przeprowadzałby procedurę przedstawienia prezydentowi kandydatów na prezesa TK - głosi ustawa.

 

W zwołanym przez niego Zgromadzeniu Ogólnym uczestniczyć mają sędziowie, "którzy złożyli ślubowanie wobec prezydenta" (chodzi o wybranych do TK w grudniu ub.r. Mariusza Muszyńskiego, Lecha Morawskiego i Henryka Ciocha, których Rzepliński nie dopuszcza do orzekania w TK i do udziału w ZO.).

 

Ustawa stanowi, że sędzia TK może - w miesiąc od wejścia w życie ustawy o statusie sędziów TK - przejść w stan spoczynku "w związku z wprowadzeniem w trakcie trwania jego kadencji nowych zasad realizacji obowiązków sędziego". Ponadto ustawa przewiduje, że obecne Biuro Trybunału przestałoby istnieć 1 stycznia 2018 r. - zastąpiłyby je Kancelaria Trybunału i Biuro Służby Prawnej Trybunału. Zlikwidowane ma być stanowisko szefa Biura TK.

 

Co do zasady wszystkie trzy ustawy mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w dzienniku ustaw. M.in. przepisy co do procedury wyłaniania kandydatów na prezesa oraz likwidacji stanowiska szefa Biura TK mają wejść w życie w dniu po tym ogłoszeniu. Straci też co do zasady moc obecna ustawa o TK z 22 lipca.

 

Brejza (PO): "Rekomunizujecie TK"

 

- 13 grudnia rekomunizujecie TK. Panie pośle Kaczyński, jak to wygląda, towarzysz Piotrowicz, pezetpeerowiec, jest sprawozdawcą tego projektu - mówił Krzysztof Brejza (PO).

 

- To jest ustawa, która niszczy zasadę trójpodziału władzy, wprowadzoną Konstytucja 3 Maja. Kiedy to robicie? 13 grudnia. Jednocześnie uchylacie swoją ustawę z 22 lipca. To są dwie daty, z którymi Polacy będą kojarzyć dwie wasze podstawowe ustawy ustrojowe - powiedział podczas głosowań Robert Kropiwnicki (PO) pod adresem posłów PiS.

 

Krzysztof Paszyk (PSL) ocenił, że w ustawie chodzi o "przepisy wprowadzające wielkie zdumienie naszych europejskich partnerów, chaos wewnętrzny, ochronę jednego środowiska politycznego, osłabienie trójpodziału władzy".

 

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie