Ks. Adam Boniecki z nagrodą Grand Press XX-lecia, Bianka Mikołajewska Dziennikarzem Roku 2016

Polska
Ks. Adam Boniecki z nagrodą Grand Press XX-lecia, Bianka Mikołajewska Dziennikarzem Roku 2016
Wikimedia Commons

"Ks. Adam Boniecki udowodnił, że milczenie jednego dziennikarza może być bardziej wymowne, niż wrzawa wielu mediów" - powiedziała w laudacji na cześć nagrodzonego redaktorka "Pressa" Renata Gluza. Z kolei tytuł Dziennikarza Roku 2016 otrzymała Bianka Mikołajewska z OKO.press.

Renata Gluza przypomniała, że ks. Boniecki jest w czołówce dziennikarzy, którzy w nominacjach do konkursu Dziennikarz Roku zgromadzili przez ostatnie dwadzieścia lat najwięcej punktów.

 

- Jest dowodem na to, że prawdziwe autorytety buduje się na wierności swoim zasadom - podkreśliła Gluza.

 

Redaktor-senior "Tygodnika Powszechnego" został wyróżniony za "milczenie, głośniejsze niż tysiąc słów, za mądrość rzeczywistą, która nie daje niemądrym okolicznościom, za dobry humor i styl, który pozwala znosić brak stylu".

 

Laureat podkreślił, że to dziennikarze kształtują myślenie społeczeństwa i to, co się podoba, a co nie. Zadaniem dziennikarzy jest, aby "nie parli do jakiejś zgody, do jakiegoś »kochajmy się« tylko powierzchownego i przyjemnego. W kazaniach można do tego nawoływać".

 

Ks. Boniecki: "Nigdy nie odbiera się godności przeciwnikowi"

 

- Musimy się spierać, musimy protestować, nawet walczyć. Tylko żebyśmy nie dali się nigdy wpuścić w ten proces odczłowieczania przeciwnika - mówił Boniecki.

 

- Nigdy nie odbiera się godności przeciwnikowi, nie zalicza się go do kategorii podludzi - apelował.

 

Zdaniem Bonieckiego wyróżnienie jest zaszczytem nie tylko dla niego, ale także dla "Tygodnika Powszechnego" - miejsca, w którym się wychował i doczekał szczęśliwej emerytury.

 

Uroczystość wręczenia nagród Grand Press miała miejsce w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

 

Bianka Mikołajewska z tytułem Dziennikarza Roku 2016

 

Tytuł Dziennikarza Roku przyznawany jest za profesjonalizm, promowanie światowych standardów pracy w mediach i przestrzeganie etycznych kanonów zawodu. Zwycięzca jest wyłaniany w wyniku głosowania redakcji polskich gazet, czasopism, stacji radiowych i telewizyjnych oraz portali internetowych.

 

W tegorocznym głosowaniu Mikołajewska zdobyła 39 punktów. Kolejne miejsca zajęli: Iwonę Szpala i Małgorzata Zubik z "Gazety Stołecznej" (31 pkt.), Ewa Siedlecka z "Gazety Wyborczej" (30 pkt.), Andrzeja Stankiewicza z Onetu (22 pkt.), Dariusz Rosiak z Polskiego Radia (19 pkt.).

 

Dziennikarka Roku otrzymała statuetkę w formie stalówki oraz 10 tys. euro.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie