Tańsza taryfa w nocy. Ministerstwo chce zachęcić do ogrzewania prądem

Biznes
Tańsza taryfa w nocy. Ministerstwo chce zachęcić do ogrzewania prądem
Polsat News

Ministerstwo Energii chce wprowadzić nowe nocne taryfy, żeby zachęcić Polaków do ogrzewania domów elektrycznymi piecami akumulacyjnymi. Energia uzyskiwana ze spalania w domowych kotłowniach węgla i odpadków jest tańsza, ale powoduje gigantyczne koszty związane choćby z leczeniem chorób wywołanych przez smog.

Przydomowe paleniska emitują najwięcej zanieczyszczeń. Także dlatego, że często zamiast węgla do pieca trafiają śmieci.


Nawet elektrownie węglowe produkują kilka razy mniej zanieczyszczeń, ale ogrzewanie domów prądem jest bardzo drogie. Dlatego ministerstwo energii chce specjalnej nocnej taryfy grzewczej.


Jak tłumaczył wiceminister energii Andrzej Piotrowski, "jeśli zakładamy, że płaska taryfa to jest ok. 60 gr za kWh, to musiałaby to być 1/3 tej ceny, albo jeszcze mniej". Taki prąd byłby zwolniony z akcyzy i innych opłat. Zgodzić się na to musi jednak minister finansów.


- Bardzo wstępnie rozmawialiśmy z panem premierem, który nie mówi nie – powiedział Piotrowski.

 

Kosztowna wymiana pieców


Cena prądu, to nie jedyny koszt. Potrzebne są także specjalne piece akumulacyjne, które pobierają prąd tylko przez kilka godzin w nocy, ale mogą ogrzewać dom całą dobę. Takie piece kosztują od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.


Na wymianę wszystkich pieców potrzeba kilkadziesiąt miliardów złotych. Ministerstwo energii przyznaje, że szuka pomysłu skąd wziąć pieniądze na dofinansowanie wymiany pieców. – Na razie chcemy skorzystać ze środków unijnych, jakie mają samorządy – wyjaśnił Piotrowski.

 

Śmiercionośny smog


Ministerstwo energii liczy, że nowa taryfa mogłaby obowiązywać już za rok, przed kolejnym okresem grzewczym.


Jak podaje Europejska Agencja Środowiska, z powodu zanieczyszczeń co roku umiera prawie pół miliona Europejczyków. W tym prawie 50 tys. Polaków.

 

Polsat News, polsatnews.pl

prz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze