"Kaczyński przygotowuje ustawę na potrzeby miesięcznicy" - Kierwiński w programie "Graffiti"

Polska

- Prawo i Sprawiedliwość próbuje ograniczyć prawa obywateli - stwierdził w programie "Graffiti" Marcin Kierwiński z Platformy Obywatelskiej. W ten sposób odniósł się między innymi do zapowiedzianych przez Jarosława Kaczyńskiego zmian w prawie o zgromadzeniach. Padły one podczas ostatniej miesięcznicy katastrofy smoleńskiej.

- To, co proponuje PiS w prawie o zgromadzeniach, to próba blokowania wolności zgromadzeń. To próba narzucenia odgórnej roli rządu, aby to rząd decydował, które demonstracje mogą się odbyć, a które nie - stwierdził Kierwiński w rozmowie z Martą Kurzyńską.


- Cieszę się, że w Senacie PiS wycofał się z tych najbardziej szkodliwych zapisów dotyczących prymatu demonstracji rządowych i kościelnych nad innymi. Cały czas pozostaje kwestia tzw. cyklicznych zgromadzeń. Przygotowywania prawa pod kontem jednej uroczystości - miesięcznicy Smoleńskiej - stwierdził poseł PO.

 

"Daleko nie zajedziemy"

 

Kierwiński stwierdził, że ustawa powinna znaleźć się w koszu. - Jest bardzo zła. Jest niedemokratyczna. Prezes Kaczyński przygotowuje sobie ustawę na potrzeby jednego wydarzenia - miesięcznicy smoleńskiej. Jak będziemy tak tworzyć prawo - daleko nie zajedziemy - skomentował.

 

Marcin Kierwiński powiedział w "Graffiti", że posłowie opozycji mogą nie wziąć udziału we wtorkowych demonstracjach KOD-u . Na tę samą godzinę w Sejmie zaplanowano bowiem serię głosowań. Manifestacje w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego zapowiedziano w wielu miastach.

 

 

"Małość marszałka Kuchcińskiego i brak przyzwoitości"


- Muszę powiedzieć, że jestem zaskoczony, że marszałek Kuchciński tak ustawił harmonogram posiedzenia Sejmu, by posłowie, którzy chcą wziąć w demonstracjach nie mieli takiej możliwości. O 16:00 mogą być głosowania. Bardzo dziwne jest to, że nie ma ich, gdy gromadzą się politycy PiS. To pokazuje taką małość marszałka Kuchcińskiego i brak elementarnej przyzwoitości jeśli chodzi o umożliwienie opozycji normalnej pracy - mówił Kierwiński


Dodał jednocześnie: - Spotykamy się z Lechem Wałęsą jako ikoną tamtych czasów, która teraz jest bezpardonowo atakowana przez rządzących. To najważniejszy punkt tego dnia.

 

Polsat News

grz/kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie