Dwie Polki wyróżnione nagrodą "Global Thinkers" za "Czarny Protest"

Polska
Dwie Polki wyróżnione nagrodą "Global Thinkers" za "Czarny Protest"
Facebook.com

Redakcja amerykańskiego magazynu "Foreign Policy" postanowiła wyróżnić Barbarę Nowacką z Inicjatywy Polskiej i Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk z Partii Razem za organizację tzw. Czarnego Poniedziałku. Polki otrzymały wyróżnienie w kategorii "the challengers". Wcześniej to wyróżnienie dostał Radosław Sikorski.

Twórcy zestawienia docenili siłę zainicjowanego przez Polki Czarnego Protestu, który zmusił rząd Prawa i Sprawiedliwości do odrzucenia ustawy zaostrzającej prawo aborcyjne.

 

"Gratuluję wszystkim dziewczynom, że zdecydowały się walczyć"

 

"Nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie prawa kobiet są atakowane. Czarny Protest Polek przeciwko próbom wprowadzenia drakońskiego prawa antyaborcyjnego pokazał, że kobiety maja siłę, by bronić się przed tymi atakami" - napisała na Facebooku Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. 

 

"Dziękuję za to wyróżnienie i gratuluję wszystkim dziewczynom, które jesienią zdecydowały się zawalczyć o swoje prawa" - stwierdziła członkini zarządu Razem. "2017 to będzie niełatwy rok. Na całym świecie mamy do czynienia z bezprecedensowym atakiem na nasze prawa. Ale jest też nadzieja" - dodała.

 

Rok walki o "demokrację, sprawiedliwość i poszanowanie prawa"

 

Barbara Nowacka na swoim profilu na Facebooku podziękowała za "Rok walki o demokrację, sprawiedliwość i poszanowanie prawa".

 

W poniedziałek lista została opublikowana w specjalnym papierowym i internetowym wydaniu "Foreign Policy", a wieczorem nagrody zostaną przyznane na gali w Waszyngtonie. nagrodę dla Polek odbierze Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

 

Barack Obama i Radosław Sikorski

 

Lista stu najbardziej wpływowych liderów z całego świata ukazuje się od 2005 roku. Nigdy dotąd nie znalazła się na niej żadna Polka. W 2012 roku wyróżniony został minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

 

Zestawienie publikowane jest każdej zimy w specjalnym wydaniu magazynu "Foreign Policy". W poprzednich latach prestiżowe wyróżnienie otrzymali m.in. prezydent USA Barack Obama, kanclerz Niemiec Angela Merkel, włoski filozof i pisarz Umberto Eco, twórca Facebooka Mark Zuckerberg czy francuski ekonomista Thomas Picketty.

 

polsatnews.pl

po/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie