Bill English nowym premierem Nowej Zelandii

Świat
Bill English nowym premierem Nowej Zelandii
PAP/EPA/DAN HIMBRECHTS

Bill English został w poniedziałek zaprzysiężony jako premier Nowej Zelandii. Jest on następcą Johna Key'a, który ze względów rodzinnych na początku grudnia podał się do dymisji.

English został wybrany na nowego premiera w poniedziałek podczas specjalnego posiedzenia rządzącej konserwatywnej Partii Narodowej.

 

Na swojego zastępcę English wyznaczył dotychczasową minister ds. budownictwa socjalnego, służb ministerialnych i zmian klimatycznych Paulę Bennett, której zaprzysiężenie odbyło się także w poniedziałek.

 

Jedyny kandydat

 

English był jedynym kandydatem na stanowisko premiera, które zostało zwolnione na początku grudnia, kiedy to sprawujący wówczas ten urząd John Key podał się do dymisji. Swą decyzję Key uzasadniał "względami rodzinnymi".

 

55-letni John Key cieszył się dużą popularnością w swym kraju. Na czele nowozelandzkiego rządu stał nieprzerwanie od 2008 roku. Wiosną br. poniósł jednak bolesną porażkę w referendum w sprawie zmiany nowozelandzkiej flagi narodowej. W głosowaniu zdecydowana większość mieszkańców Nowej Zelandii opowiedziała się za pozostawieniem jej w niezmienionej formie.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie