Więzienia w Niemczech wypełniają się islamistami

Świat
Więzienia w Niemczech wypełniają się islamistami
Zdjęcie ilustracyjne, Pixabay/Dieter_G/CC BY 2.0

W niemieckich więzieniach i aresztach śledczych wyraźnie wzrosła liczba radykalnych islamistów. Obecnie przebywa w nich 155 islamskich ekstremistów - wykazała ankieta przeprowadzona w ministerstwach sprawiedliwości krajów związkowych RFN przez dziennik "Rheinische Post". To o 30 proc. więcej niż przed rokiem.

- Liczba ta jest z pewnością o wiele wyższa - sugeruje René Müller, przewodniczący niemieckiego Związku Pracowników Zakładów Karnych. Wyjaśnił, że wiele więźniów odsiaduje kary za inne przestępstwa, ale sympatyzuje z organizacjami terrorystycznymi, takimi jak "Państwo Islamskie". Nie wszyscy z nich mówią otwarcie o swoich poglądach.


Do radykalnych islamistów wymiar sprawiedliwości zalicza tych ekstremistów, którzy planowali "przestępstwo poważnie zagrażające państwu" lub byli zaangażowani w tworzenie organizacji terrorystycznych.


Najwięcej ekstremistów w Bawarii i Berlinie


Najwięcej islamistów przebywa w więzieniach w Bawarii (51), Berlinie (35) i Nadrenii Północnej-Westfalii (34). W tym krajach związkowych odnotowano też największy wzrost ich liczby – wynika z doniesień gazety.


Tylko w więzieniach w pięciu krajach związkowych nie ma oficjalnie islamistów: w Bremie, Meklemburgii-Pomorzu Przednim, Kraju Saary, Turyngii i Saksonii. Połowa wszystkich aresztowanych islamistów przebywa jeszcze w areszcie śledczym.


Deutsche Welle

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie