Tokio 2020 - ruszyła budowa Stadionu Olimpijskiego

Świat
Tokio 2020 - ruszyła budowa Stadionu Olimpijskiego
PAP/EPA/Kiyoshi Ota

Prace miały się rozpocząć ponad rok temu, ale rząd premiera Shinzo Abe uznał projekt autorstwa słynnej architekt Zahy Hadid za zbyt drogi. Koncepcja opracowana przez Kengo Kumę jest o połowę tańsza w wykonaniu. Przewiduje się, że obiekt będzie gotowy w listopadzie 2019 roku, czyli pięć miesięcy później niż pierwotnie zakładano.

Stadion, który zostanie wybudowany na miejscu poprzedniego z igrzysk w 1964 roku, będzie kosztować 149 miliardów jenów (1,22 mld euro).

 

Pierwotnie igrzyska miały kosztować 734 mld jenów (6,14 mld euro), ale planowane wydatki stopniowo wzrosły do czterokrotności tej sumy.

 

Obecnie komitet organizacyjny i rząd japoński szukają oszczędności, aby budżet największej imprezy sportowej świata nie przekroczył dwóch bilionów jenów (16,7 mld euro).

 

W listopadzie gubernator Tokio Yuriko Koike poinformowała, że wybudowane zostanie mniejsze niż zakładano centrum pływackie, mogące pomieścić 15 tys. kibiców, zamiast 20 tys.

 

Japończycy wahają się, czy budować specjalnie na igrzyska halę siatkarską czy też wykorzystać istniejącą w Jokohamie. Decyzja w tej sprawie ma być ogłoszona jeszcze w grudniu.

 

PAP

 

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie