"Toni Erdmann" najlepszym filmem europejskim

Kultura
"Toni Erdmann" najlepszym filmem europejskim
PAP/Jacek Turczyk
Maren Ade, reżyserka nagrodzonego filmu "Toni Erdmann"

"Toni Erdmann" w reżyserii Maren Ade otrzymał Europejską Nagrodę Filmową w kategorii najlepszy film. Wyróżnienie przyznane przez Europejską Akademię Filmową wręczono w sobotę podczas gali w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu.

Obraz niemieckiej reżyserki rywalizował o Europejską Nagrodę Filmową w kategorii europejski film z "Elle" - francusko-niemiecką produkcją w reżyserii Paula Verhoevena; "Ja, Daniel Blake" - Brytyjczyka Kena Loacha, "Julietą" - Hiszpana Pedro Almodovara oraz filmem "Pokój" irlandzkiego reżysera Lenn'ego Abrahamsona.


Film Maren Ade otrzymał nagrody we wszystkich pięciu kategoriach, w których był nominowany - za najlepszy scenariusz, dla najlepszego aktora i aktorki oraz za reżyserię.


Europejskie Nagrody Filmowe są najważniejszym wyróżnieniem na starym kontynencie, odpowiednikiem amerykańskich Oscarów. Przyznawane są przez członków Europejskiej Akademii Filmowej. Ceremonie, w czasie których wręczane są prestiżowe wyróżnienia, odbywają się w lata nieparzyste w Berlinie, a w parzyste w innych europejskich miastach.


Europejskie Nagrody Filmowe zostały wręczone po raz 29.


PAP

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie