Rząd zarekwirował 4 mln zabawek, rozda je dzieciom na gwiazdkę

Świat
Rząd zarekwirował 4 mln zabawek, rozda je dzieciom na gwiazdkę
PAP/EPA/AVN
Dyrektor urzędu ds. kontroli cen William Contreras rekwiruje zabawki w sieci Kreisel

Władze pogrążonej w zapaści gospodarczej Wenezueli znalazły sposób, by umilić święta dzieciom z najbiedniejszych rodzin. Urząd ds. kontroli cen zarekwirował 4 mln zabawek z trzech magazynów największego prywatnego dystrybutora zabawek w kraju - firmy Kreisel.

Jak oświadczył dyrektor urzędu William Contreras sieć Kreisel podawała zaniżone ilości zabawek w swych sprawozdaniach dla władz, mając w planie późniejsze wprowadzenie ich na rynek po wyższych cenach.


Dwóch dyrektorów wykonawczych sieci trafiło do aresztu. Są podejrzani o spekulację i zmowę cenową.

 

"Z prawami konsumenckimi Wenezuelczyków się nie igra"


Konfiskata 4 mln zabawek z oferty Kreisela i aresztowanie kierownictwa sieci "ma nauczyć wszystkie spółki w Wenezueli, że z prawami konsumenckimi Wenezuelczyków się nie igra" - podkreślił Contreras.


Zapowiedział, że skonfiskowane zabawki zostaną "sprawiedliwie rozdzielone" wśród wenezuelskich dzieci - przede wszystkim tych najbiedniejszych.

 

Zarządzenie: obniżyć ceny towarów


Akcja urzędu ds. kontroli cen wpisuje się w linię polityczną socjalistycznych władz w Caracas. W obliczu doświadczanych przez Wenezuelę niedoborów lekarstw, żywności oraz innych towarów pierwszej potrzeby, prezydent kraju Nicolas Maduro zarządził przed kilkoma dniami, że wszystkie sieci handlowe mają obniżyć ceny towarów w granicach od 30 do 50 proc.


PAP

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie