Dwóch pacjentów, jedna operacja. Niebawem naprawa kręgosłupa dziecka w łonie matki

Technologie
Dwóch pacjentów, jedna operacja. Niebawem naprawa kręgosłupa dziecka w łonie matki
Polsat News

Na stole operacyjnym matka, ale pacjentem jest jeszcze nienarodzone dziecko chore na rozszczep kręgosłupa. Usunięcie takiej wady jeszcze podczas ciąży daje mu większe szanse na normalne życie. W Polsce robi się już takie operacje, ale teraz Fundacja Polsat opłaci szkolenia lekarzy i zakup sprzętu do metody fetoskopowej, znacznie mniej inwazyjnej dla matki i dziecka.

Rozszczep kręgosłupa to ubytek w ciągłości kręgosłupa, najczęściej w odcinku lędźwiowym lub krzyżowym. Konsekwencją tej wady są na ogół porażenia nóg i porażenie zwieraczy pęcherza moczowego.


Na zdjęciach wyraźnie widać, że wygląda jak dziura. W niemieckiej klinice w Gissen przy wykorzystaniu fetoskopu taką wadę naprawia się "łatając" otwór. Od 2010 roku tą metodą zoperowano tam ponad 140 dzieci.


"Wiemy ile wysiłku musi włożyć rodzic"


W niemieckiej klinice już teraz szkoli się dr Przemysław Kosiński z Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Metoda fetoskopowa w przyszłym roku będzie dostępna dla pacjentek w Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Koszty szkolenia zespołu lekarzy i zakup specjalistycznego sprzętu pokrywa Fundacja Polsat.


- Mamy podopiecznych z rozszczepem kręgosłupa, wiemy co to znaczy. Wiemy ile wysiłku musi włożyć rodzic – powiedziała Krystyna Aldridge-Holc, prezes Fundacji Polsat. – Liczymy na to, że poprzez wdrożenie tej procedury, takich przypadków będzie mniej. Mamy świadomość, że nie unikniemy ich w stu procentach, ale jeśli zmniejszymy ilość, to już będzie nasz ogromny sukces – dodała.

 

Polsat News, polsatnews.pl

prz/ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie