Wybuch cystern z gazem w Bułgarii. Rośnie liczba ofiar

Świat
Wybuch cystern z gazem w Bułgarii. Rośnie liczba ofiar
PAP/EPA/STR

Do siedmiu wzrosła liczba ofiar śmiertelnych eksplozji pociągu z propanem-butanem oraz propylenem w północno-wschodniej Bułgarii. Rannych jest 29 osób; stan co najmniej dziesięciu z nich jest bardzo ciężki.

Do eksplozji doszło w sobotę nad ranem na stacji we wsi Chitrino, oddalonej o ok. 100 km na zachód od Warny nad Morzem Czarnym. Pociąg składał się z 26 wagonów cystern, siedem z nich się wykoleiło, dwa wybuchły, gdy zaczepiły o przewody elektryczne.

 

Zbyt duża prędkość

 

Przyczyna wypadku wciąż nie jest wyjaśniona; według ministra transportu Iwajło Moskowskiego pociąg wjechał na stację ze zbyt dużą prędkością i musiał ostro hamować, by ustąpić drogi pociągowi pasażerskiemu.

 

Straty materialne we wsi są duże: 20 domów zostało całkowicie zburzonych, około 50 innych jest poważnie uszkodzonych, w tym budynki rady miejskiej, komisariatu policji i banku.

 

Ewakuacja tysiąca osób

 

Po południu wszystkich mieszkańców wsi - około 1000 osób - ewakuowano ze względów bezpieczeństwa. Było to konieczne, by przepompować gaz z uszkodzonych cystern do nowych. W operacji tej uczestniczą wyspecjalizowane ekipy z kombinatu petrochemicznego Burgas-Neftochim. Operacja potrwa 48 godzin.

 

Jednocześnie trwa akcja ratunkowa. Wiceminister spraw wewnętrznych Krasimir Cipow nie wykluczył, że ratownicy odnajdą kolejne ofiary i rannych.

 

PAP, fot. PAP/EPA/STR

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie