Prezes Exxon Mobil prawdopodobnie szefem amerykańskiej dyplomacji

Świat
Prezes Exxon Mobil prawdopodobnie szefem amerykańskiej dyplomacji
PAP/EPA/ALESSANDRO DELLA BELLA

Były burmistrz Nowego Jorku Rudy Giuliani nie jest już kandydatem na stanowisko sekretarza stanu USA; faworytem w tym wyścigu został prezes koncernu Exxon Mobil Rex Tillerson - podaje w Bloomberg i telewizja NBC News. Tillerson ma dobre relacje z Putinem

Tillerson staje się najbardziej prawdopodobnym kandydatem na szefa amerykańskiej dyplomacji, zważywszy że w wyścigu tym nie jest już brany pod uwagę były burmistrz Nowego Jorku Rudy Giuliani, a były kandydat na prezydenta Mitt Romney, również wymieniany jako potencjalny nominat ma według doradców prezydenta elekta mniejsze szanse ze względu na otwartą krytykę Trumpa podczas jego kampanii wyborczej - podaje agencja Bloomberg.

 

Według agencji AP Giuliani zrezygnował z ubiegania się o stanowisko sekretarza stanu USA; Reuters podaje, że został on poinformowany, iż jego kandydatura nie jest już brana pod uwagę.

 

"Tillerson jest szefem jednaj z największych na świecie firm naftowo-gazowych i ma duże doświadczenie w kontaktach z przywódcami innych państw, w tym z Władimirem Putinem, z którym znajomość zawarł blisko 20 lat temu. Jego bliskie kontakty z Kremlem zaowocowały przyznaniem mu rosyjskiego Orderu Przyjaźni. W ubiegłym roku szef Exxona złożył wizytę politykom "z najbliższego kręgu Putina" - napisał  Bloomberg.

 

Tillerson

 

"Te koneksje mogą sprawić, że będzie on pożytecznym łącznikiem między rosyjskim przywódcą a Trumpem. Prezydent elekt wielokrotnie powtarzał, że będzie zabiegał o bliższą współpracę z Moskwą" - wyjaśnia agencja.

 

Krytykował sankcje na Rosję

 

Dziennik "New York Times" podaje, że Tillerson od dawna usilnie pracował na wzmocnieniem relacji swej firmy z Rosją. Exxon ma liczne spółki joint venture z rosyjskim gigantem naftowym Rosnieftem.

 

"Tillerson krytykował sankcje nałożone na Rosję za aneksję Krymu, ponieważ odcięły one jego koncern od zysków z jego rosyjskich inwestycji - przypomina "NYT".

 

Pod rządami Tillersona Exxon nastawił się głównie na ekspansję w Rosji i zdobył prawa do odwiertów na tak rozległych terytoriach, że "przyćmiło to jego stan posiadania w kraju" - wyjaśnia Bloomberg.

 

Japońska agencja Kyodo podaje, że koneksje Tillersona i jego doświadczenie mogą być bardzo pomocne dla Trumpa, który bardzo krytykował Chiny podczas swej kampanii wyborczej i zapowiadał, że obłoży chińskie towary wysokim cłem, przy czym oczekuje się, że po inauguracji rozpocznie trudne negocjacje z Pekinem.

 

Telewizja NBC, która jako pierwsza poinformowała o szansach Tillersona na stanowisko sekretarza stanu, powołała się na dwa źródła w zespole Trumpa odpowiedzialnym za przejęcie władzy. Zastrzegła jednak, że jego nominacja nie jest pewna. Oczekuje się, że Trump ogłosi, kto jest jego nominatem na szefa dyplomacji, w przyszłym tygodniu.

 

PAP, polsatnews.pl; Fot. PAP/EPA/MIKHAIL KLIMENTYEV / RIA NOVOSTI

 

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie