Bojownicy Państwa Islamskiego ponownie weszli do Palmiry

Świat
Bojownicy Państwa Islamskiego ponownie weszli do Palmiry
PAP/EPA/YOUSSEF BADAWI

Dżihadystyczne ugrupowanie Państwo Islamskie ponownie wkroczyło w sobotę do Palmiry w syryjskiej prowincji Hims, w której bojownicy toczą walki z siłami rządowymi - poinformowali syryjscy działacze.

Według Syryjskiego Obserwatorium Praw człowieka bojownicy zbliżyli się do miejskiego szpitala w Tadmor na jego północno-zachodnich obrzeżach i do leżących obok silosów zbożowych.

 

Z kolei działacze organizacji Palmireński Kolektyw Koordynacyjny (Palmyra Coordination Collective) donieśli w sobotę, że bojownicy przejęli magazyn broni w Palmirze, a wcześniej, w ciągu błyskawicznej trzydniowej kampanii, zajęli kilka stanowisk obsadzonych przez siły rządowe oraz roponośne tereny i strategiczne wzgórza w okolicy miasta położonego w oazie na środku Pustyni Syryjskiej.

 

Wygnani po rocznej okupacji i zniszczeniu zabytków

 

Dziewięć miesięcy wcześniej Państwo Islamskie zostało wygnane z Palmiry przez syryjskie i rosyjskie siły podczas bardzo nagłośnionej kampanii.

 

Bojownicy w Palmirze podczas jej okupacji trwającej blisko rok zniszczyli szereg niepowtarzalnych zabytków, m.in. kilka słynnych grobowców oraz zamordowali słynnego syryjskiego archeologa, 81-letniego Chaleda al-Asaada, opiekującego się starożytnościami wpisanymi na listę światowego dziedzictwa kultury ludzkości UNESCO.

 

Współczesne miasto nosi nazwę Tadmor, a ruiny starożytnej Palmiry usytuowane są o pół kilometra na południowy wschód od jego centrum.

 

PAP, polsatnews.pl

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie