Wielki koszt rezygnacji z atomu w Niemczech. Możliwe 19 mld euro odszkodowania dla koncernów energetycznych

Świat
Wielki koszt rezygnacji z atomu w Niemczech. Możliwe 19 mld euro odszkodowania dla koncernów energetycznych
pixabay/

Niemiecki rząd musi wypłacić odszkodowania koncernom energetycznym po decyzji o rezygnacji z energetyki atomowej. Orzeczenie takie wydał Federalny Trybunał Sprawiedliwości w Karlsruhe. Według szacunków ekspertów może chodzić o kwotę nawet 19 mld euro.

Niemiecki rząd podjął przyspieszoną decyzję o rezygnacji z energetyki atomowej po katastrofie w japońskiej Fukushimie w 2011 roku. Koncerny posiadające elektrownie jądrowe, według Trybunału mają otrzymać "adekwatne odszkodowania".

 

Sumę odszkodowań szacuje się na około 19 mld euro. Do tej pory jednak nie zostały jeszcze sprecyzowane roszczenia odszkodowawcze koncernów energetycznych Eon, RWE i Vattenfall, które wniosły skargę.


Japońska katastrofa zmieniła nastawienie


W orzeczeniu Trybunału Sprawiedliwości RFN nie wymienia się żadnych konkretnych sum, ale jest ono podstawą do tego, aby koncerny jądrowe mogły dochodzić swoich roszczeń na drodze mediacji lub dalszych procesów sądowych, co może potrwać kilka lat. Po opublikowaniu informacji o orzeczeniu niemieckiego Trybunału kursy akcji koncernów energetycznych natychmiast wzrosły.


Niemiecki rząd w roku 2011, po katastrofie reaktora w Japonii, podjął decyzję o cofnięciu wydanej niewiele wcześniej decyzji o przedłużeniu eksploatacji 17 niemieckich siłowni jądrowych. Rząd zadecydował, że najpóźniej w roku 2022 ma zostać zamknięta ostatnia z nich. Według koncernów spowoduje to u nich znaczne straty.


Negocjacje z koncernami


Według części ekspertów kwestią wciąż nie ma pewności, czy koncerny rzeczywiście będą domagać się przed sądami wypłaty odszkodowań. Równolegle prowadzą one bowiem z rządem negocjacje ws. podziału wysokich kosztów utylizacji i składowania odpadów atomowych.


Dyskutowana propozycja zakłada, że właściciele elektrowni atomowych nie będą dochodzić roszczeń przed sądami, co jest warunkiem przejęcia przez państwo ryzyka odpowiedzialności za składowanie odpadów atomowych.

 

Deutsche Welle, polsatnews.pl

 

ptw/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie