W święta w Polsce nie przytyjesz

Polska
W święta w Polsce nie przytyjesz
krzys16/Pixabay.com

Barszcz z uszkami, karp i kompot z suszonych owoców - te wigilijne dania plasują Polskę na pierwszym miejscu rankingu krajów z najzdrowszymi posiłkami przygotowanymi na Boże Narodzenie. Po piętach depczą nam Australia i Nowa Zelandia. Na szarym końcu są Wielka Brytania i Stany Zjednoczone.

Zestawienie przygotowała angielska dietetyczka Christina Merryfield z Bupa’s Crommwell Hospital w Londynie. Pod uwagę brała zawartość tłuszczów, w tym tłuszczów nasyconych.

 

Dobry wynik Polski to zasługa dań z ryb i warzyw na świątecznym stole. Podawany do posiłków kompot z suszu także dystansuje desery z innych krajów. W zestawieniu nie znajdziemy jednak słodkich makowców, piernika ani klusek z makiem.

 

Tylko w trzech krajach je się w święta „zdrowo”

 

Według dietetyczki na podium zdrowych świąt mieszczą się jeszcze Australia i Nowa Zelandia, w których nie spożywa się kolacji wigilijnej, ale świąteczny obiad.

 

W jadłospisie znajdują się sałatki, owoce morza i  grillowane warzywa. Na słodko - deser Pavlova, torcik bezowy z bitą śmietaną i owocami.

 

Przeciętny wynik przypadł Francji. Na świątecznym stole znajduje się Foie gras, czyli pasztet z wątróbek gęsi lub kaczek oraz pieczony indyk lub bażant.

 

Tłusta kuchnia angielska

 

Nagorzej w rankingu wypadają kuchnie angielska i amerykańska. Potrawy świąteczne są tłuste, a większość miejsca w jadłospisie zajmuje czerwone mięso.

 

Amerykańskie desery są też słodsze od tych z pozostałych państw.

 

dailymail.co.uk, PolsatNews

mta/dro
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie