"To nie potwór, to żołnierz" - obrońcy Mladicia w Hadze

Świat
"To nie potwór, to żołnierz" - obrońcy Mladicia w Hadze
EPA/KOCA SULEJMANOVIC

Oskarżony o ludobójstwo, zbrodnie wojenne i przeciwko ludzkości były dowódca sił Serbów bośniackich Ratko Mladić nie jest potworem, lecz żołnierzem, i powinien zostać uniewinniony - argumentowali w piątek obrońcy w trwającym od 4 lat w Hadze procesie. Prokuratura zażądała w środę dla gen. Mladicia dożywotniego pozbawienia wolności, podkreślając centralną rolę oskarżonego w masakrze w Srebrenicy.

- Ratko Mladić nie jest potworem. Byłżołnierzem broniącym przed potwornością, jaką była machina islamskiej wojny - powiedział w ONZ-owskim trybunale ds. zbrodni wojennych w dawnej Jugosławii adwokat Branko Lukić na początku mowy obrończej, której wygłaszanie zaplanowano na trzy dni.

 

"Tak jakby był wszechwiedzący i wszechmogący"

 

Jego zdaniem prokuratura "wyolbrzymia generała Mladicia do ponadludzkich rozmiarów, tak jakby był wszechwiedzący i wszechmogący". Według Lukicia generał bronił swego kraju przed "etnicznym i religijnym fanatyzmem" Muzułmanów (Bośniaków), a ich Partia Akcji Demokratycznej (SDA) przygotowywała wojnę.

 

Na poparcie tej tezy cytował Aliję Izetbegovicia, który przewodził społeczności muzułmańskiej podczas wojny w Bośni i Hercegowinie: "Nie może być pokoju między islamem a nieislamskimi instytucjami społecznymi i politycznymi".

 

"Ratko Mladić jest oskarżonym, który staje tu przed wami jako człowiek niewinny" - twierdził Lukić. Wyraził zdanie, że Mladić jest ścigany i oskarżony, "ponieważ jest Serbem, który odważył się przeciwstawić dżihadowi Izetbegovicia". - Jego wina jest definiowana przynależnością etniczną, nie zaś działaniami  - mówił.

 

"Słabe i bezczelne"

 

Drugi z obrońców, mecenas Dragan Ivatić, twierdził z kolei, że prokuraturze "brakuje prawdziwych dowodów", a uzasadnienie aktu oskarżenia uznał za "słabe i bezczelne".

 

74-letni Ratko Mladić jest sądzony za zbrodnie popełnione podczas wojny w Bośni i Hercegowinie w latach 1992-95, w której zginęło ponad 100 tys. ludzi. Nazywany "rzeźnikiem z Bałkanów", jest oskarżony m.in. o czystki etniczne w części BiH w celu utworzenia etnicznie czystego państwa serbskiego.

 

11 zarzutów

 

Akt oskarżenia zawiera 11 zarzutów, obejmujących ludobójstwo, zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości, w tym udział w masakrze w Srebrenicy.

 

W lipcu 1995 roku, po zajęciu Srebrenicy, chronionej przez holenderskich żołnierzy sił ONZ, oddziały Serbów bośniackich wymordowały w pobliżu miasta blisko 8 tys. muzułmańskich mężczyzn i chłopców. Masakra w Srebrenicy, przez haski trybunał uznana za ludobójstwo, była największą zbrodnią wojenną w Europie od zakończenia drugiej wojny światowej.

 

Prokuratura podkreśla, że to Mladić wydał rozkaz zabicia tysięcy muzułmańskich mężczyzn w Srebrenicy.

 

Proces Mladicia jest ostatnim procesem przed trybunałem ds. zbrodni w dawnej Jugosławii w Hadze. Wyrok ma być ogłoszony w listopadzie 2017 roku.

 

PAP

 

kan/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze