Szwajcaria przedłuża blokadę aktywów Janukowycza, Mubaraka i Ben Alego

Biznes
Szwajcaria przedłuża blokadę aktywów Janukowycza, Mubaraka i Ben Alego
flickr/Gideon

Rząd Szwajcarii poinformował w piątek, że przedłuży o rok zamrożenie aktywów byłych prezydentów Ukrainy, Egiptu i Tunezji - aby dać sądom więcej czasu na dochodzenia w ich sprawach.

Szwajcarskie władze wyjaśniły w komunikacie, że aktywa Ben Alego i Mubaraka zostały po raz pierwszy zamrożone w 2011 roku na trzy lata, a następnie blokadę tę przedłużono.

 

W przypadku majątku byłego prezydenta Tunezji zamrożone środki warte są 60 mln franków szwajcarskich (55 mln euro), a aktywa Mubaraka - 570 mln franków (529 mln euro). Dotychczasowa blokada miała wygasnąć na początku 2017 roku.

 

Warte 70 mln franków (65 mln euro) środki byłego prezydenta Ukrainy zostały zamrożone w 2014 roku i miały pozostać zablokowane do lutego 2017 roku.

 

Szwajcaria ponownie oceni sytuację w trzech krajach, z których pochodzą zablokowane sumy na początku 2018 roku, na krótko przed końcem planowanego ich zamrożenia. Zgodnie ze szwajcarskim prawem blokada zagranicznych funduszy nie może trwać dłużej niż dziesięć lat.

 

Od 15 lat Szwajcaria zwróciła krajom, które zostały obrabowane przez swych byłych dyktatorów, przywódców lub potentatów blisko 1,8 mld franków.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie