Odsłonięto szopkę i zapalono światła na choince na placu Św. Piotra

Świat
Odsłonięto szopkę i zapalono światła na choince na placu Św. Piotra
Reuters

Na placu Świętego Piotra odsłonięto w piątek o zmierzchu szopkę i zapalono światła na ustawionej obok niej choince. Żłóbek, nawiązujący do kryzysu migracyjnego, jest darem z Malty, a drzewko przywieziono z lasów Trydentu na północy Włoch. Obok szopki leżą fragmenty ruin fasady bazyliki świętego Benedykta w Nursji, zburzonej w październikowym trzęsieniu ziemi.

Na ustawionej tablicy wyjaśniono, że symbol ten jest "zaproszeniem do współpracy i solidarności". Pozostawione przez wiernych i turystów datki zostaną przekazane na pomoc dla miasteczka w Umbrii.

 

Autorem szopki jest artysta z Malty Manwel Grech. Jednym z jej elementów jest luzzu - typowa łódź maltańska, która nawiązuje do kryzysu migracyjnego w Europie.

 

W uroczystości odsłonięcia szopki i zapalenia świateł na 25-metrowym drzewku uczestniczyły delegacje władz cywilnych i kościelnych z Trydentu i Malty. Przybyły setki ludzi.

 

- Choinka z północy i szopka z południa to most braterstwa - podkreślił arcybiskup Malty Charles Scicluna w czasie ceremonii na placu przed bazyliką watykańską.

 

Świerk ze Scurelle wyrósł on na terenach zniszczonych w I wojnie

 

Burmistrz miejscowości Scurelle, z której pochodzi świerk, podkreślił, że wyrósł on na terenach zniszczonych w rezultacie pierwszej wojny światowej.

 

- Chcemy, by drzewko to było symbolem pokoju - dodał Fulvio Ropelato.

 

Na choince wiszą dekoracje, które przygotowały chore dzieci.

 

Przed południem papież Franciszek przyjął ofiarodawców szopki i choinki na audiencji. Mówił, że żłóbek na placu Świętego Piotra przywołuje "smutną i tragiczną rzeczywistość migrantów na łodziach płynących do Włoch".

 

- W bolesnych doświadczeniach tych braci i sióstr ponownie dostrzegamy Dzieciątko Jezus, które w chwili narodzin nie miało mieszkania i przyszło na świat w grocie betlejemskiej - podkreślił Franciszek. - Potem zostało zabrane do Egiptu, by uciec przed Herodem - dodał.

 

Papież zwrócił uwagę na symboliczne znaczenie szopki, która - jak zauważył - niesie "przesłanie braterstwa, dzielenia się, gościnności i solidarności".

 

- Również szopki ustawione w kościołach, w domach i w wielu miejscach publicznych są zachętą do tego, aby w naszym życiu i społeczeństwie zrobić miejsce dla Boga, ukrytego w obliczu wielu osób, które znajdują się w trudnej sytuacji, w biedzie i ucisku - powiedział Franciszek.

 

- Szopka i drzewko stanowią przesłanie nadziei i miłości - przypomniał papież, zwracając się do delegacji z Trydentu i z Malty.

 

Zwyczaj ustawiania choinki i szopki w Watykanie wprowadził Jan Paweł II w 1982 roku. Raz, w 1997 roku, choinka była z Polski; przywieziono ją z zakopiańskiej Księżówki.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie