Celnicy zatrzymali transporty nielegalnego paliwa

Polska
Celnicy zatrzymali transporty nielegalnego paliwa
bialystok.scelna.gov.pl

Siedem transportów nielegalnego oleju napędowego zatrzymali podlascy celnicy w ramach akcji zwalczania procederu przestępczego obrotu paliwem. Cysterny wjechały do Polski z pominięciem obowiązujących przepisów podatkowych - podała Izba Celna w Białymstoku.

Jak poinformował w piątek rzecznik prasowy Izby Maciej Czarnecki, zatrzymań dokonali w ostatnim czasie celnicy z Suwałk i Budziska (Podlaskie) w ramach działań na drodze krajowej nr 8, związanych ze zwalczaniem tzw. szarej strefy w obrocie paliwami.

 

W siedmiu cysternach polskich przewoźników wjeżdżających do kraju z Litwy, było łącznie blisko 214 tys. litrów paliwa. Z dokumentów przedstawianych przez kierowców wynikało, iż miały to być transporty olejów smarowych lub technicznych.

 

Po przebadaniu w laboratorium Służby Celnej w Koroszczynie (Lubelskie) okazało się jednak, że zatrzymany towar spełnia wymagania jakościowe charakterystyczne dla oleju napędowego.

 

Chcieli uniknąć akcyzy

 

- Poprzez swoją działalność organizatorzy nielegalnego procederu prawdopodobnie chcieli uniknąć m.in. zapłaty podatku akcyzowego, opłaty paliwowej, podatku VAT oraz obowiązków koncesyjnych wymaganych przy obrocie olejem napędowym - dodał Czarnecki.

 

Celnicy wszczęli postępowania podatkowe oraz karne skarbowe, sprawę określają jako "rozwojową".

 

Trwa ustalanie nadawców i odbiorców transportu

 

Cysterny trafiły na parking Urzędu Celnego w Suwałkach. Ustalani są faktyczni nadawcy i odbiorcy transportów. Celnicy nie wykluczają, że towar jedynie teoretycznie miał dotrzeć do odbiorców w krajach Unii Europejskiej, a faktycznie miał zostać nielegalnie wprowadzony do obrotu w Polsce.

 

Straty podatkowe Skarbu Państwa związane z tymi sprawami szacując na ponad 650 tys. złotych. Oskarżonym o przestępstwa paliwowe grozi wysoka grzywna oraz do 5 lat więzienia.

 

PAP

po/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie