Beata Szydło udaje się z wizytą do Albanii

Polska
Beata Szydło udaje się z wizytą do Albanii
PAP/Radek Pietruszka

Premier Beata Szydło w piątek udaje się z jednodniową wizytą do Albanii. W jej trakcie dojdzie do zawarcia dwóch umów o współpracy gospodarczej. - To dobra okazja do promocji polskiej gospodarki i polskich produktów w tym kraju - powiedział rzecznik rządu Rafał Bochenek.

Szefowa polskiego rządu w Tiranie będzie rozmawiać z premierem Albanii Edim Ramą oraz z prezydentem Albanii Bujarem Nishanim.

 

- Wizyta w Albanii organizowana jest na zaproszenie strony albańskiej i ma charakter roboczy - poinformował Rafał Bochenek. - Biorąc pod uwagę, że ostatnia wizyta dwustronna miała miejsce w 2004 roku, dzisiejsze spotkanie może być dobrą okazją do ożywienia polsko-albańskich relacji zwłaszcza w sferze gospodarczej i kulturalnej - powiedział.

 

Jak dodał, wraz z premier do Albanii udają się "liczni przedstawiciele polskiego przemysłu, którzy wezmą udział w Polsko-Albańskim Forum Ekonomicznym".

 

Jedyny członek NATO w tym regionie Bałkanów

 

W trakcie wizyty ma dojść do podpisania: umowy o współpracy pomiędzy Związkiem Izb Handlu i Przemysłu Albanii a polską Krajową Izbą Gospodarczą oraz porozumienia inicjującego kooperację pomiędzy Albańską Agencją Rozwoju Inwestycji a Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

 

Ponadto Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP podpisze z Ministerstwem Kultury Republiki Albanii program współpracy na lata 2016-2019.

 

Rzecznik rządu powiedział, że wizyta w Albanii jest doskonałą okazją do promocji polskiej gospodarki i polskich produktów w tym kraju. Zwrócił również uwagę, że konieczny jest pogłębiony dialog polityczny ze względu na fakt, że Albania jest jedynym członkiem NATO w regionie Bałkanów Zachodnich.

 

PAP

po/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie